24 травня 2024 року Рада ЄС офіційно прийняла Директиву про належну обачність щодо корпоративної сталості (Corporate Sustainability Due Diligence Directive). Прийнята директива запроваджує зобов’язання для великих компаній, які стосуються негативного впливу їхньої діяльності на права людини та охорону довкілля. Правила стосуються не лише діяльності компаній, а й діяльності їхніх дочірніх компаній, а також діяльності їхніх ділових партнерів по ланцюжку діяльності компаній.

Довідково. Дью ділідженс (англ. Due diligence – належна обачність, належна добросовісність) – процедура складання об’єктивного уявлення про об’єкт інвестування, що включає оцінювання інвестиційних ризиків, незалежне оцінювання об’єкта інвестування, всебічне дослідження діяльності компанії, комплексну перевірку її фінансового стану і положення на ринку.

Директива торкнеться компаній з більш ніж 1000 співробітників з оборотом понад 450 млн євро, а також їхньої діяльності, починаючи з виробництва товарів або надання послуг і закінчуючи дистрибуцією, транспортуванням або зберіганням продукції. Компанії повинні будуть прийняти та впровадити систему, засновану на оцінці ризиків, для моніторингу, запобігання або відшкодування шкоди правам людини чи довкіллю, як це визначено у Директиві.

Директива вимагає, щоб компанії забезпечували дотримання прав людини та екологічних зобов’язань по всьому ланцюжку їхньої діяльності. У разі виявлення порушень цих зобов’язань компанії повинні будуть вжити відповідних заходів для запобігання, пом’якшення, припинення або мінімізації негативних наслідків, що виникають у зв’язку з їхньою власною діяльністю, діяльністю їхніх дочірніх компаній та їхніх ділових партнерів у їхньому ланцюжку діяльності.  

Компанії можуть бути притягнуті до відповідальності за завдану шкоду і повинні будуть повністю компенсувати збитки.

Компанії, на які поширюється дія Директиви, також повинні будуть прийняти та ввести в дію план кліматичного переходу відповідно до Паризької угоди про зміну клімату.

Держави-члени матимуть два роки на імплементацію нормативно-правових актів і адміністративних процедур для дотримання Директиви.

Директива застосовуватиметься залежно від розміру компаній, дотримуючись такого графіка:

  • 3 роки з моменту набуття чинності директиви для компаній з більш ніж 5 тис. співробітників і оборотом 1500 млн євро;
  • 4 роки з моменту набуття чинності для компаній з більш ніж 3 тис. співробітників і оборотом 900 млн євро;
  • 5 років з моменту набуття чинності директиви для компаній з більш ніж 1000 співробітників та оборотом 450 млн євро.

Детальніша інформація: