Вчені припускають, що спалювання деревини може бути значним джерелом забруднення твердими частинками в невеликих селах. Щоб це перевірити, дослідники вимірюють рівень забруднення в одному селі — Мельпіці в німецькій Саксонії, де будинки опалюються дровами — й оцінюють ризики онкологічних захворювань.
Науковці з Інституту тропосферних досліджень Ляйбніца встановили обладнання в Мельпіці восени 2018 року.
Село налічує 63 будинки, в яких живе приблизно дві сотні людей. Навколо — сільськогосподарські угіддя та пасовища. У селищі діє централізоване опалення на дровах або рідкому паливі, окремі будинки використовують вугілля.
Дослідники виявили, що взимку забруднення дрібнодисперсним пилом у селі вдвічі перевищує забруднення на навколишніх полях. Найгірше повітря фіксувалося у вихідні, коли додавався дим із димарів.
Повітря містило поліциклічні ароматичні вуглеводні — канцерогенний продукт згорання деревини та вугілля. Жителі мальовничого саксонського села мають такі ж шанси захворіти на рак, як і жителі забруднених європейських мегаполісів, таких як Афіни.
Результати, отримані під час дослідження села у Словенії та трьох містечок в Ірландії, підтверджують, що ситуація подібна в різних регіонах. Так, літні жителі ірландських сільських будинків, які опалюються печами на дровах, вугіллі чи торфі, мають у 2,3 раза вищий ризик респіраторних хвороб, ніж люди, які не користуються відкритим вогнем.
Інше дослідження виявило кореляцію між користуванням коминами і швидким зниженням розумових функцій. А ще одне дослідження, проведене в США, показало, що опалення дровами підвищує ризик раку легенів на 43%.
Деякі активісти вважають, що люди недостатньо обізнані про ризики спалювання дров, і закликають поміщати на пічках і оберемках дров відповідні попередження — так само, як зараз роблять на пачках сигарет.
Детальніша інформація: