Інвентаризація ділянок, на які потенційно впливає гексахлорциклогексан (HCH), доступна в Інтернеті з 1 вересня 2023 року завдяки проєкту HCH, ініційованому Європейським Парламентом.
Проєкт HCH оцінив наявність гексахлорциклогексану (HCH) в ЄС. Проєкт провів загальноєвропейську інвентаризацію місць, де оброблялися HCH і ліндан (форма HCH). Проєкт також допоміг органам влади, які мають справу з стійкими органічними забруднювачами (СОЗ), що залишились їм у спадок, забезпечити стале управління шістьма ділянками, забрудненими HCH.
Ліндан, або гамма-HCH, вироблявся і використовувався як інсектицид широкого спектру дії для обробки насіння та ґрунту, позакореневого підживлення, обробки дерев і деревини, а також обробки проти паразитів як у ветеринарії, так і в людській популяції між 1945 та 2000 роками. Ліндан також застосовувався в лісовому господарстві для дефоліації та боротьби зі шкідниками, а також для захисту і збереження деревини, пластику та матеріалів, що зберігаються. Ліндан майже не має запаху, не впливає на якість врожаю і не може бути виявлений споживачами.
У всьому світі було вироблено 600 тис. тонн ліндану. Однак виробництво ліндану було дуже неефективним, оскільки кожна тонна ліндану призводила до виробництва від 8 до 12 тонн відходів, які є ізомерами HCH. Понад 4,8 млн тонн HCH-відходів були (і значною мірою все ще є) присутні у довкіллі в усьому світі. Ці ізомер-відходи накопичувалися на виробничих об’єктах або поблизу них і часто призводили до створення величезних курганів просто неба або звалищ. Ліндан та інші ізомери HCH є СОЗ, тому вони майже не розкладаються у довкіллі, біоакумулюються через харчовий ланцюг і становлять небезпеку для здоров’я людини та довкілля. Ліндан і HCH були заборонені в ЄС у 2000 році. До листопада 2006 року використання ліндану було заборонено у 52 країнах і обмежено в 33 інших. Крім того, у 2009 році відповідно до Стокгольмської конвенції про СОЗ була введена міжнародна заборона на використання ліндану.
Проєкт HCH склав перелік місць в ЄС, які, можливо, постраждали від HCH. Об’єкти в цьому кадастрі включають виробничі та переробні майданчики ліндану та HCH, звалища, сховища та сміттєпереробні заводи. Проєкт визначив в цілому 299 ділянок, де оброблялися HCH і ліндан.
Детальніша інформація: