4 серпня 2024 року набула чинності оновлена Директива про викиди від промисловості і тваринництва (IED 2.0), яка є переглядом колишньої Директиви про промислові викиди (IED). Модернізовані правила сприятимуть інноваціям у нових технологіях, а також ефективності використання матеріалів і декарбонізації шляхом заохочення більш екологічних практик.

Відповідно до амбіцій Європейського зеленого курсу щодо нульового забруднення, переглянута Директива призведе до зменшення викидів від великих промислових установок та свиноферм і птахівницьких ферм. Директива надає національним дозвільним органам екологічні норми для близько 75 тис. великих промислових установок і тваринницьких ферм у ЄС. Ці установки повинні відповідати умовам викидів, застосовуючи «найкращі доступні методи» для конкретної діяльності.

Очікується, що до 2050 року імплементація переглянутої Директиви дозволить скоротити викиди ключових забруднювачів повітря (PM2.5, SO2, NOX та неметанові леткі органічні сполуки) до 40% порівняно з рівнем 2020 року.

Це перший закон ЄС про довкілля, який закріпив право людей вимагати відшкодування шкоди, заподіяної їхньому здоров’ю внаслідок незаконного забруднення.

Суворіші правила боротьби з викидами

Доопрацьована Директива охопить додаткові джерела викидів і спростить надання дозволів на експлуатацію для відповідних промислових установок і фермерських господарств.

Оновлені правила зроблять більш жорсткими значення лімітів викидів, введуть обов’язкове отримання електронних дозволів, знизять адміністративні витрати та посилять умови для винятків. Вони також запровадять більше стримуючих санкцій (за найгірші порушення можуть бути штрафи у розмірі не менше 3% від річного обороту юридичної особи в ЄС) і більше повноважень для компетентних органів призупиняти роботу установок, які не відповідають вимогам.

Включення видобутку металу та великомасштабного виробництва акумуляторів зменшить забруднення у цих секторах, тим самим сприяючи покращенню суспільного сприйняття та зниженню інвестиційних ризиків.

Буде збільшено охоплення інтенсивних свиноферм і птахофабрик (без урахування органічного свинарства). Це буде ключем до зменшення забруднення азотом. На ці ферми поширюватиметься полегшений дозвільний режим, який дасть можливість спростити реєстрацію. Правила роботи будуть визначені прозоро та інклюзивно, відображаючи розмір ферм, а також щільність поголів’я худоби.

Нові правила передбачають впровадження найкращих доступних технологій для сміттєзвалищ.

Оновлений законодавчий акт надасть нові та потужніші інструменти для циркулярної економіки та ресурсоефективності. Він також сприятиме боротьбі з хімічним забрудненням, щоб у промислових процесах використовувалися менш токсичні альтернативи небезпечним речовинам.

Заохочення інновацій на користь більшої кількості промислових установок

Лідери ЄС у галузі промислових інновацій отримають вигоду від гнучких правил видачі дозволів для тестування більш екологічно ефективних технологій.

Новий Інноваційний центр промислової трансформації та викидів (INCITE), керований Об’єднаним дослідницьким центром Єврокомісії, збиратиме інформацію про інноваційні рішення щодо запобігання та контролю забруднення, а також трансформаційні технології. INCITE розгляне як екологічні, так і економічні аспекти та зробить інформацію доступною за допомогою спеціальної загальнодоступної онлайн-платформи, надаючи інформацію, яка в іншому випадку була б недоступною на загальноєвропейському рівні.

Галузям доведеться розробити плани трансформації, описуючи, як їхні установки будуть рухатися у напрямку декарбонізації, нульового забруднення та економіки замкнутого циклу.

Захист громадян: прорив у боротьбі за право на компенсацію

Переглянута Директива вперше в екологічному праві ЄС визнає право громадян вимагати відшкодування шкоди, заподіяної їхньому здоров’ю незаконним забрудненням. Підзвітність також значно підвищується завдяки більшій участі громадськості у процесі видачі дозволів, покращенню доступу до правосуддя та кращому доступу до інформації.

Новий Регламент порталу промислових викидів (IEPR) набув чинності 22 травня 2024 року. Це покращить доступ до даних про довкілля, даючи можливість громадянам отримати інформацію  про дозволи, видані в ЄС, і про діяльність, яка забруднює довкілля у їхньому безпосередньому оточенні. Веб-сайт Порталу надаватиме більш повну інформацію про промислові об’єкти, спростить електронну звітність операторів і покращить геолокаційний моніторинг викидів і використання ресурсів.

Детальніша інформація: