Європейська Комісія визначила 12 найяскравіших кліматичних заходів в ЄС у 2023 році.
1. Кліматичний пакет Fit for 55
Через 2 роки після представлення Fit for 55 ЄС ухвалив заключні частини свого амбітного законодавчого пакету, щоб переконатися, що досягне своїх кліматичних цілей до 2030 року.
2. COP28 досяг значного прогресу
COP28 у Дубаї приніс позитивний результат: було досягнуто прогресу щодо фонду втрат і збитків, а також щодо остаточної угоди, яка закликає всі країни до «переходу від викопного палива» та встановлює графік до 2030 року для потроєння глобальних потужностей відновлюваних джерел енергії та подвоєння енергоефективності.
3. Інноваційний фонд стимулює чисті технології
Інноваційний фонд – це одна із найбільших у світі програм фінансування інноваційних низьковуглецевих технологій. У 2023 році фонд виділив близько 6,5 млрд євро на понад 100 високоінноваційних проєктів. Також нещодавно стартував новий конкурс вартістю 4 млрд євро з більшим акцентом на «зелене» виробництво.
Інноваційний фонд підтримує вражаючі «зелені» технології: від використання геотермальної енергії та виробництва екологічно чистої сталі до розробки чистих акумуляторів, регенерації відпрацьованої нафти за допомогою нової технології замкнутого циклу та будівництва найбільшої сонячної фабрики в Європі.
4. Промисловий план Green Deal
У лютому запущено промисловий план Green Deal вартістю 660 млрд євро, щоб підвищити конкурентоспроможність зеленої промисловості ЄС та прискорити її перехід до кліматичної нейтральності. План спрямований на те, щоб полегшити зеленим галузям масштабування виробничих потужностей ЄС для технологій і продуктів з нульовим рівнем викидів, необхідних для досягнення амбітних кліматичних цілей Європи.
5. Запуск Європейського водневого банку
У листопаді запущено Європейський водневий банк – систему аукціонів, яка сприятиме збільшенню виробництва відновлюваного водню в Європі. Фінансова підтримка у розмірі 800 млн євро від доходів системи торгівлі викидами (EU ETS) подолає розрив між ціною виробництва та ціною, яку споживачі зараз готові платити, на ринку, де невідновлюваний водень все ще дешевший у виробництві.
6. Фонд модернізації продовжує допомагати у напрямку розвитку чистої енергетики
На третьому році роботи Фонд модернізації надав загалом 4,66 млрд євро на підтримку 50 проєктів у дев’яти країнах ЄС, спрямованих на модернізацію їхніх енергетичних систем, скорочення викидів парникових газів в енергетиці, промисловості й транспорті, а також на підвищення енергоефективності. Загальний обсяг фінансування з Фонду модернізації з моменту його заснування 2 роки тому сягнув 9,68 млрд євро.
7. Автомобільний транспорт стає екологічнішим
На початку року стало відомо, що викиди від нових автомобілів і фургонів почали падати у 2022 році, оскільки популярність транспортних засобів з нульовим рівнем викидів зростає. Електромобілі зараз становлять 23% ринку нових автомобілів. Паралельно ЄС та держави-члени домовилися зробити всі нові автомобілі вільними від викидів до 2035 року та наближаються до прийняття більш амбітного законодавства щодо викидів від вантажних автомобілів й інших великовантажних транспортних засобів.
8. Космос: останній рубіж у боротьбі зі зміною клімату
У листопаді Європейська Комісія об’єднала зусилля з Європейським космічним агентством і домовилася співпрацювати більш тісно, щоб використовувати супутники (такі як Copernicus) для спостереження за Землею, а також інформацію про клімат, атмосферу, океани та землю, яку надають супутники. Наприклад, дані супутників можуть допомогти краще зрозуміти проблему вирубки лісів, умови для сільського господарства та зміну погодних умов. Супутникові дані будуть особливо корисними для інформування про рішення, які приймаються для того, щоб підвищити життєстійкість до зміни клімату та адаптуватися до наслідків глобального потепління.
9. Більшість європейців вважають, що зелений перехід має відбуватися швидше
Нещодавнє опитування населення ЄС, проведене Євробарометром, показало, що кліматична криза залишається однією із головних проблем – 93% опитаних вважають глобальне потепління серйозною проблемою. Більше того, більшість респондентів вважають, що слід прискорити зелений перехід.
10. День ЄС для жертв глобальної кліматичної кризи
Влітку представники Європейської Комісії, Європарламенту та Ради ЄС підписали спільну декларацію про відзначення 15 липня як Дня ЄС для жертв глобальної кліматичної кризи. Дата припадає на річницю смертоносних повеней, які забрали багато життів у Бельгії, Німеччині, Нідерландах і Люксембурзі у 2021 році. Щорічний захід спрямований на підвищення обізнаності про дії, які можуть вжити люди, щоб допомогти запобігти катастрофам і краще до них підготуватися.
11. Турбота про природу
У листопаді була укладена угода щодо Закону про відновлення природи, який має допомогти боротися як з кліматичною, так і з природною кризою. Законодавство встановлює обов’язкові цілі щодо відновлення 20% земель і морів ЄС до 2030 року та 90% деградованих середовищ існування до 2050 року.
12. Нові міжнародні партнерства для більш зеленого майбутнього
У 2023 році ЄС уклав нові зелені альянси з Норвегією і Канадою, а також зелене партнерство з Кореєю для поглиблення співпраці у сфері боротьби зі зміною клімату, чистої енергії та захисту довкілля. Крім того, ЄС також допоміг започаткувати Партнерство справедливого енергетичного переходу з Сенегалом та уклав Стратегічне лісове партнерство з Гондурасом для відновлення 1,3 млн га лісу в цій країні.
Детальніша інформація: