Перше місце у премії LIFE Award 2024 за охорону природи посів LIFE Flusserlebnis Isar – амбітний семирічний проєкт, який поєднує охорону природи та води для відновлення знаменитої річки Ізар у Німеччині.
Століття інтенсивного сільського господарства, індустріалізації та розширення міст призвели до того, що річка Ізар, що протікає через столицю Баварії Мюнхен, опинилася у жалюгідному стані. Багато птахів, риб та інших диких тварин покинули свої місця проживання, а схеми запобігання повеням, виробництво енергії, греблі та водозливи порушили природний стік річки.
Минуло майже 10 років після початку проєкту LIFE Flusserlebnis Isar (Досвід річки Ізар). Річка знову тече вільно, повернулися вимираючі види. «Справжні переможці — це риба з річки!» — сказала менеджерка проєкту Антьє Уль, отримуючи нагороду LIFE Award 2024 за захист природи.
LIFE Flusserlebnis Isar – новаторський спільний проєкт місцевих органів охорони природи та управління водними ресурсами – вже досяг вражаючих результатів. Було створено новий 650-метровий рукав річки, а також 5 гектарів мілководдя для риби та 20 нових або відновлених озер.
Прісноводна риба була одним з основних бенефіціарів. Дослідження, проведені після закриття проєкту, показують сорокакратне збільшення вилову дунайської плотви і збільшення у 100 разів чисельності звичайної плотви. Такі птахи, як рідкісна маленька кільчаста сивка, яку не бачили на річці багато років, зараз знову розмножуються.
Від цього виграла не лише дика природа. Чистіша вода зробила річку Ізар улюбленим місцем для любительського плавання, особливо влітку, коли люди збираються біля води, щоб поплавати та охолодитися. Поблизу міста Ландау, наприклад, було відновлено 400 м гравійних берегів, які зараз подобаються як туристам, так і місцевим жителям.
Проєкт переслідував дві мети: зробити річковий і заплавний ландшафт Ізара більш природним і водночас надихнути на це людей. Успіху досягли завдяки тісній співпраці між органами управління водними ресурсами та охороною природи в Нижній Баварії. Були створені 7 річкових турів, які пропагуються туристичним управлінням Нижньої Баварії, щоб заохотити відвідувачів познайомитися з рептиліями, птахами, рибами, комахами та ссавцями, такими як бобри. Серед інших досягнень проєкту – відновлення 55 га площ заплавних лісів і насадження п’яти гектарів заплавного лісу; посадка 25 тис. дерев і омолодження майже 100 старих верб; створення 14 га пасовищ.
Довідково. Програма LIFE є інструментом фінансування ЄС у сфері довкілля та боротьби зі зміною клімату. З 1992 року вона співфінансувала понад 6 тис. проєктів у ЄС та інших країнах. Наразі відкрито прийом заявок на фінансування проєктів LIFE у розмірі 571 млн євро у 2024 році.
Детальніша інформація: