Нове дослідження вказує на необхідність додаткових дій для досягнення амбіцій ЄС щодо нульового забруднення.

Згідно з Четвертим звітом про перспективи чистого повітря, опублікованим 3 березня 2025 року Європейською Комісією, викиди забруднюючих речовин у повітря в ЄС продовжують падати.

Незважаючи на це, викиди аміаку (NH3) залишаються незмінними і навіть збільшилися у деяких державах-членах в останні роки, що призвело до того, що ЄС не досяг мети нульового забруднення, пов’язаної зі зменшенням екосистемних районів, що перебувають під загрозою забруднення повітря. 

За останні два десятиліття ЄС досяг суттєвого скорочення викидів чотирьох основних забруднювачів повітря:

  • оксиди азоту (NOx); 
  • неметанові леткі органічні сполуки (NMVOCs);  
  • діоксид сірки (SO2); 
  • тонкодисперсні речовини (PM2.5).

Винятком залишається аміак, який є п’ятим основним забруднювачем: його викиди суттєво не скоротилися. Викиди аміаку, які переважно надходять від інтенсивного тваринництва, використання гною та суспензії та внесення добрив, викликають занепокоєння, оскільки вони сприяють надмірній присутності азоту у водних екосистемах, що, зокрема, призводить до явища евтрофікації.   

Згідно з результатами Четвертого звіту про перспективи чистого повітря, лише чотири держави-члени (Естонія, Фінляндія, Греція та Італія) перебувають на шляху до виконання всіх своїх зобов’язань щодо скорочення викидів до 2030 року відповідно до чинних національних заходів та законодавства ЄС. Всі інші держави-члени повинні вжити додаткових заходів для виконання своїх зобов’язань.

Детальніша інформація: