21 травня 2024 року Рада ЄС підписала оновлені правила ринку електроенергії. Споживачі по всьому ЄС тепер зможуть отримати вигоду від більш стабільних цін на енергоносії, меншої залежності від цін на викопне паливо та кращого захисту від майбутніх криз на шляху до безвуглецевого Європейського Союзу.
Довідково. 14 березня 2023 року Єврокомісія представила пропозиції щодо реформування дизайну ринку електроенергії ЄС у відповідь на високі та нестабільні ціни на енергоносії у 2022 році. Пакет реформ включав регулювання дизайну ринку електроенергії разом із пропозицією щодо регулювання для захисту від маніпулювання ринком на оптовому енергетичному ринку, яка була офіційно прийнята Радою ЄС 18 березня 2024 року.
Більш стабільні та передбачувані ціни на енергоносії
Реформа ринку електроенергії дає споживачам ширший вибір договорів та більш чітку інформацію перед підписанням договорів. Вони матимуть можливість фіксувати безпечні довгострокові ціни, а також мати динамічні цінові контракти, щоб скористатися мінливістю цін для використання електроенергії, коли вона дешевша. Державам-членам доведеться встановити постачальників останньої інстанції, щоб жоден споживач не залишився без електроенергії. Вразливі споживачі та енергетично бідні будуть захищені від відключення, а держави-члени зможуть поширити регульовані роздрібні ціни на домогосподарства та малі й середні підприємства у разі кризи. Договори купівлі-продажу електроенергії (PPA) – це довгострокові контракти, які забезпечують стабільність для клієнтів та інвесторів.
Крім того, держави-члени також використовуватимуть двосторонні контракти на різницю цін (CfD) або еквівалентні схеми з однаковими ефектами для своїх схем прямої підтримки цін, щоб підтримати нові інвестиції у виробництво електроенергії та переконатися, що на ціни на електроенергію менше впливає волатильність цін на ринках, що базуються на викопному паливі. Двосторонні контракти на різницю цін можуть поширюватися на інвестиції в нові енергогенеруючі об’єкти на основі енергії вітру, сонячної енергії, геотермальної енергії, гідроенергетики без резервуара та атомної енергії.
Краще підготуватися до майбутніх криз
Нові правила надають Раді ЄС повноваження оголошувати кризу на підставі пропозиції Єврокомісії у разі дуже високих цін на оптових ринках електроенергії або при різкому зростанні роздрібних цін на електроенергію.
Заходи, які мають вжити держави-члени у разі оголошеної кризи в електроенергетиці, включають наявні заходи відповідно до правил ЄС, такі як подальше зниження цін на електроенергію для вразливих споживачів. Держави-члени також повинні запобігати будь-якому надмірному спотворенню внутрішнього ринку електроенергії, зокрема через забезпечення рівних умов для постачальників у кризовий період.
Захист і розширення прав і можливостей споживачів
Держави-члени посилять свої заходи щодо захисту вразливих та енергодефіцитних споживачів, включно із забороною відключень. Реформа також додатково заохочує схеми спільного використання енергії, додатково до існуючих положень про спільноти відновлюваної енергетики та енергетичні спільноти громадян. Наприклад, орендарі зможуть поділитися надлишковою сонячною енергією на даху з сусідом.
Забезпечення безпеки постачання
На шляху до безвуглецевої системи так звані механізми потужності – заходи, запроваджені державами-членами для вирішення проблем адекватності потужностей – стануть більш структурним елементом ринку електроенергії і більше не будуть тимчасовими заходами. Це підвищить безпеку постачання та підвищить гнучкість, оскільки частка відновлюваних джерел енергії поступово зростатиме.
Країни-члени ЄС матимуть до шести місяців, щоб адаптувати своє національне законодавство до положень директиви про ринок електроенергії.
Детальніша інформація: