Ідея концепції  «15-хвилинного міста» передбачає, що мешканці можуть задовольнити всі повсякденні потреби у радіусі 15 хвилин пішки або велосипедом. 

Це дозволить зменшити кількість автомобілів на вулицях, і, відповідно, покращити якість повітря та знизити кількість викидів в атмосферу. 

Автор концепції – французько-колумбійський вчений та урбаніст Карлос Морено.

Значну роль у концепції Морено відіграє залучення людей до формування локальних спільнот та створення багатофункціональних просторів. Наприклад, приміщення школи ввечері може працювати як громадський центр. Адже міські райони повинні бути сформовані так, щоб люди могли жити, працювати та відпочивати там без постійної потреби кудись виїжджати.

Для того, щоб спроєктувати “15-ти хвилинне місто”, необхідно переосмислити міста навколо чотирьох основних принципів:

  • Екологія. Зелене та збалансоване місто.
  • Близькість. Жити якнайближче до місць, де провадиться повсякденна діяльність. 
  • Згуртованість. Створення зв’язків між людьми. 
  • Активне залучення громадян до перетворення їхньої околиці. 

Один із аспектів процвітання міста, на думку Морено, полягає у руйнуванні економічної сегрегації всередині міст, зокрема шляхом створення доступного житла навіть у заможних районах. Таку політику, наприклад, підтримує Париж, який став першим містом, де запровадили цю концепцію. 

Як приклад Морено наводить паризький квартал Кліші-Батіньйоль із 3 400 квартирами. Район складається на 50% з державного житла та на 25% з житла з орендною платою нижче ринкової, яке на 85% забезпечується відновлюваною енергією.

Серед будівель також є театр, школи, спортивні зали та супермаркети, до яких можна дістатися вантажним велосипедом, але не автомобілем. Усі вони згруповані навколо парку з городами, де система збору дощової води та стійкі до посухи рослини зменшують потребу в поливі.

Розташування нового району в багатому окрузі Парижа на місці старого товарного складу спочатку викликало побоювання серед місцевих жителів. Але наразі там немає проблем із насильством чи некультурністю, зокрема через наявність цікавих для молоді занять.

Детальніша інформація: