Нове глобальне дослідження показало, що підвищення рівня забруднення повітря корелює з підвищеною стійкістю до антибіотиків – однією із найбільших загроз для здоров’я людини.
Збільшення кількості стійких до антибіотиків інфекцій та бактерій може бути пов’язане із забрудненням повітря. Вчені вивчали дані у 116 країнах протягом майже двох десятиліть, опублікувавши 8 серпня 2023 року свої висновки в журналі The Lancet Planetary Health.
Стійкість до антибіотиків – це коли ліки, які використовуються для лікування бактеріальних інфекцій, стають менш ефективними. Це одна з найбільших загроз для глобального здоров’я. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), стає все важче лікувати зростаючу кількість інфекційних хвороб, таких як пневмонія і туберкульоз.
У 2019 році понад 1 млн смертей у всьому світі були викликані стійкістю до антибіотиків. Європейські центри профілактики та контролю захворювань повідомили, що від стійких до ліків бактеріальних інфекцій в Європі щороку помирають понад 35 тис. осіб.
Неправильне і надмірне використання антибіотиків, як і раніше, є основною причиною стійкості до антибіотиків, але новий аналіз показує, що забруднення повітря також може бути сприятливим фактором. Згідно з новим аналізом, кожен 1% зростання забруднення повітря був пов’язаний зі збільшенням стійкості до антибіотиків на 0,5-1,9%. Зв’язок між забрудненням повітря і стійкістю до антибіотиків також посилюється з часом.
Вчені виявили, що дрібні частинки діаметром менше 2,5 мікрометрів (PM2.5) є одним із провідних факторів, що стимулюють стійкість до антибіотиків. Ці частинки небезпечні тим, що можуть потрапити глибоко в легені людини і навіть у кров. За оцінками, понад 4 млн осіб щороку помирають передчасно через вплив забруднення повітря, пов’язаного з цими дрібними частинками. Цей тип забруднення повітря викликаний спалюванням викопного палива, сигаретним димом і лісовими пожежами, а також іншими джерелами.
Набір даних, використаний для аналізу, включав понад 11,5 млн тестових ізолятів і охоплював 9 бактеріальних патогенів і 43 типи антибіотиків.
До 2050 року стійкість до антибіотиків може зрости на 17%, якщо політика щодо забруднення повітря не зміниться, додали автори дослідження.
Детальніша інформація: