6 жовтня 2023 року Європейська Комісія прийняла набір політичних рекомендацій для держав-членів щодо покращення та стимулювання повернення використаних і відпрацьованих мобільних телефонів, планшетів, ноутбуків і зарядних пристроїв до них. Рекомендації спрямовані на підтримку національних органів влади у забезпеченні максимальних темпів збору та подальшого повторного використання, ремонту, реконструкції та відновлення цих невеликих електронних пристроїв.

Довідково. З 2002 року ЄС регулює відходи електричного та електронного обладнання (WEEE), щоб запобігти та зменшити їхній шкідливий вплив на довкілля та здоров’я людей. У 2012 році Єврокомісія оцінила та переглянула Директиву про WEEE. Директива передбачає роздільний збір WEEE та вимагає від держав-членів створити системи повернення, щоб дозволити споживачам повертати такі відходи. Конкретні обов’язки покладені на муніципалітети, виробників, дистриб’юторів і роздрібних торговців. Директива встановила амбітні цілі не лише щодо збору відходів електричного та електронного обладнання, а й щодо підготовки до повторного використання, переробки та відновлення.

Темпи збору невеликих електронних пристроїв по всьому ЄС залишаються низькими. Зокрема,  рівень збору мобільних телефонів становить менше 5%, а приблизно 700 млн невикористаних і відпрацьованих мобільних телефонів зберігаються у домогосподарствах по всьому ЄС.

Ці пристрої багаті дорогоцінними матеріалами, зокрема критичною сировиною. Лише один смартфон містить рідкоземельні елементи в магніті, кобальт – в акумуляторі, індій – в екрані, а в друкованій платі – тантал, галій і дорогоцінні метали. Збільшення обсягів ремонту та повторного використання дрібної електроніки, а також переробка відходів такого обладнання підтримує перехід до економіки замкненого циклу, сприятиме безпеці постачання критично важливої сировини та енергії, а також посилить стратегічну автономію ЄС.

Рекомендації щодо політики включають:

  • Фінансові стимули, такі як знижки, ваучери, схеми повернення депозитів або грошові винагороди. Стимули мають бути спрямовані на дрібну побутову електроніку, яка більше не працює, але залишається лежати в шухлядах домогосподарств. Вони також мають бути націлені на дрібну робочу електроніку, яку люди більше не використовують, але яку все ще можна перепродати, повторно використати або відремонтувати. Використовуючи ці стимули, споживачі мають бути готові приймати обґрунтовані рішення, наприклад, вони повинні вміти розрахувати вартість пристрою.
  • Збільшення використання поштових служб для повернення використаних і відпрацьованих мобільних телефонів, планшетів і ноутбуків, наприклад, шляхом надання споживачам передплачених конвертів або етикеток для повернення їхніх пристроїв.
  • Встановлення партнерських відносин між організаціями повторного використання та операторами схем повернення, а також визначення цілей повторного використання.
  • Підвищення обізнаності та покращення зручності пунктів збору, куди люди можуть повернути дрібну електроніку. Інформацію про найближчі пункти прийому можна додавати на зручні карти, пошукові інструменти та додатки. У пунктах прийому люди також мають бути поінформовані про те, що всі персональні дані, які зберігаються на їхніх пристроях, правильно видаляються.

Державам-членам пропонується розглянути Рекомендацію Комісії та вжити відповідних заходів для підтримки ефективної імплементації законодавства ЄС про відходи електричного та електронного обладнання (Директива про WEEE), зокрема зобов’язань щодо роздільного збору та повернення, які мають виконувати держави-члени.

Детальніша інформація: