29 червня 2024 року виповнилося 30 років з моменту підписання у Софії (Болгарія) Конвенції про захист річки Дунай. 14 країн та ЄС у рамках Міжнародній комісії із захисту річки Дунай (ICPDR) взяли на себе зобов’язання виконувати Конвенцію. При цьому ICPDR стає зразком для наслідування у сфері транскордонного управління спільними річковими басейнами в усьому світі. Щорічно 29 червня відзначається День Дунаю. Ця подія мобілізує людей до дій та ілюструє дух співпраці країн ICPDR.

У міру зростання попиту на водні ресурси, вода стає все дефіцитнішою, а конкуренція за обмежені водні ресурси може спричинити напруженість і конфлікти між країнами та громадами.

Транскордонне водне співробітництво означає будь-яку взаємодію між країнами щодо використання та захисту спільних річок, озер і водоносних горизонтів. Воно має важливе значення для сталого розвитку, миру та безпеки. Співпраця також має життєво важливе значення для адекватного вирішення проблеми нестачі води, захисту біорізноманіття, боротьби із забрудненням, боротьби з повенями та сприяння зміцненню економіки. Рамки міжнародного співробітництва та гідродипломатія теж необхідні для запобігання майбутнім конфліктам за водні ресурси.

ICPDR сприяє країнам та ЄС тісно співпрацювати з питань управління водними ресурсами та забезпечувати стале управління поверхневими та підземними водами в басейні річки Дунай. ICPDR також підтримує зобов’язання ООН щодо сталого управління водними ресурсами в басейні Дунаю. 

Починаючи з 1994 року, ЄС та ICPDR тісно співпрацюють у багатьох проєктах. Наприклад, поточний проект «WePass», що фінансується ЄС, спрямований на те, щоб зробити греблю «Залізних воріт» на кордоні Сербії та Румунії прохідною для дунайського осетра, визначеного ICPDR як флагманський вид. Проєкт відновлює безперервність річки і дає можливість рибі мігрувати з Чорного моря вздовж річки Дунай.

ICPDR підтримує кампанію Європейської Комісії #WaterWiseEU під гаслом «Дивись на воду по-іншому». Кампанія має на меті стимулювати загальноєвропейську дискусію про проблеми, пов’язані з водою, які зростають, а також про шляхи їх вирішення, включно з необхідністю транскордонного співробітництва.

Транскордонне водне співробітництво як пріоритет ЄС

Понад 60% річкових басейнів у Європі є транскордонними, тому багато країн ЄС значною мірою залежать від водних ресурсів, які надходять з-поза меж їхніх кордонів. ЄС має найсучаснішу правову та політичну базу щодо води, зокрема щодо якості води та запобігання повеням, а Водна рамкова директива є провідним наднаціональним інструментом захисту водних ресурсів.

На міжнародному рівні розвиток транскордонного водного співробітництва в якості каталізатора миру та безпеки є давнім пріоритетом ЄС, як зазначено в останніх Висновках Ради ЄС щодо зеленої дипломатії (18 березня 2024 року) та на Водній конференції ООН 2023 року. Ключовою метою водної дипломатії ЄС є сприяння спільним підходам до вирішення проблем транскордонного управління водними ресурсами.

Детальніша інформація: