Місто Болонья на півночі Італії ввело обмеження швидкості до 30 км/год для руху в центрі міста. Схема Città 30 (City 30) спрямована на зменшення кількості дорожньо-транспортних пригод і покращення якості повітря. Однак жителі висловлюються проти і скептично ставляться до можливих екологічних переваг.

16 січня 2024 року набуло чинності обмеження швидкості в Болоньї до 30 км/год, знижене з попереднього обмеження у 50 км/год. Тепер за їзду понад 36 км/год виписуватимуть штрафи у розмірі 29 євро. Влада Болоньї заявляє, що новий ліміт спрямований на підвищення безпеки дорожнього руху, а також на зменшення забруднення повітря та шуму.

Переваги повільного водіння для безпеки задокументовані добре, а от вплив на довкілля досліджений менше. Деякі дані свідчать про те, що забруднення повітря у разі запровадження системи City 30 може бути вищим. Згідно з дослідженнями Імперського коледжу Лондона, у зонах з обмеженням швидкості 20 миль/год (32 км/год) транспортні засоби рухаються з меншою кількістю прискорень та уповільнень, ніж у зонах із вищим обмеженням швидкості. Цей більш плавний стиль водіння зменшує викиди твердих частинок від зносу шин і гальм, що становить близько 75% забруднення повітря від дорожнього руху. Однак двигуни оптимально ефективні під час руху з постійною («крейсерською») швидкістю, а не під час прискорення чи уповільнення. Для більшості автомобілів це фактично близько 90 км/год.

Мешканці Болоньї висловили розчарування новим заходом. Колона автомобілів зупинила рух у той день, коли обмеження набуло чинності, а таксисти погрожують підвищити вартість проїзду, щоб компенсувати необхідність їздити повільніше. Міністерство транспорту Італії також висловило занепокоєння. Воно не вважає це обмеження швидкості розумним вибором, оскільки проблеми для мешканців (зокрема працівників) ризикують стати більшими, ніж переваги для безпеки дорожнього руху.

Болонья – друге місто в Італії, яке запровадило обмеження швидкості до 30 км/год. Першим було сардинське місто Ольвія, яке запровадило обмеження у 2021 році. Італійські міста Мілан і Парма також розглядають можливість запровадження обмеження швидкості до 30 км/год у 2024 році.

Детальніша інформація: