Стихійні лиха, спричинені зміною клімату, чинять тиск на життєстійкість лісів ЄС. Регламент про моніторинг лісів може допомогти власникам лісів, дослідникам, політикам і громадянському суспільству усунути ці ризики.
Оскільки екстремальні погодні умови, такі як повені, посухи та лісові пожежі, завдають шкоди лісовим екосистемам Європи, новий проєкт регламенту ЄС може допомогти відстежувати ці ризики і підвищувати життєстійкість лісів. Наприкінці 2023 року Європейська Комісія представила новий Регламент про моніторинг лісів, спрямований на отримання даних, пов’язаних з лісовим біорізноманіттям, інвазійними видами та управлінням лісами, за допомогою технологій дистанційного зондування та геопросторових даних, а також моніторингу на місцях.
Новий законодавчий акт розрахований на отримання даних, які допоможуть оцінити здоров’я лісів ЄС і підтримати ЄС у його меті відновити поглинання вуглецю з лісів, яке зменшилося за останні роки. Це також допоможе ЄС оцінити потенційні природні ризики та порушення, з якими зіштовхуються ліси. Управління ризиками є важливим елементом управління лісами, і саме до цього веде пропозиція закону про моніторинг лісів.
Національні компетенції
До цього часу збір даних про ліси здійснювався державами-членами ЄС. Однак дані та методологія, що використовуються для національних кадастрів лісів, сильно відрізняються в різних країнах. Регламент про моніторинг лісів спрямований на подолання цієї прогалини в знаннях і гармонізацію звітності даних про ліси.
Наявне регулювання ґрунтується на інфраструктурі даних, яка вже діє на рівні держав-членів ЄС. Хоча це не є зобов’язанням, законодавство заохочуватиме столиці ЄС представляти довгострокові плани, що окреслюють, як вони планують управляти екологічними, економічними та біорізноманітними вимірами своїх лісів.
Однак державні власники лісів попереджають, що нове законодавство, як і раніше, має враховувати національні компетенції. Дані повинні бути проаналізовані та інтерпретовані державами-членами, щоб їх можна було використовувати на регіональному, національному та місцевому рівнях. Важливо не пропустити всі знання, які вже є у менеджерів і власників лісів.
Моделювання та оцінка ризиків
Запропонована ЄС система моніторингу лісів має допомогти оцінити ризик порушення лісів через кордони ЄС. Важливим є не лише отримання даних, а й моделювання та вивчення нових сценаріїв для вчених, щоб оцінити вплив прогнозів зміни клімату на майбутнє.
За останнє десятиліття кількість факторів збурення зросла, тому потрібен покращений моніторинг збурень за допомогою наземних спостережень і спостережень на основі дистанційного зондування.
Гармонізація даних про ліси ЄС також може підтримати спільну європейську відповідь у разі транскордонних стихійних лих.
Детальніша інформація: