Польське міністерство клімату оголосило про плани створення «громадських лісів» навколо 14 найбільших міст країни.
Метою зусиль з відновлення лісів буде забезпечення легкого доступу до зелених насаджень для більш ніж третини всіх жителів Польщі разом з очікуваним позитивним впливом на клімат і довкілля від створення такої великої біоінфраструктури.
Міністерство клімату використовує терміни «соціальний ліс» або «громадський ліс» при описі цієї масштабної ініціативи. Однак виникає питання, що таке “громадський ліс” і чим він відрізняється від будь-якого іншого.
Чиновники пояснили, що згідно з польським законодавством, ліси мають виконувати «економічні, екологічні та соціальні» функції. Утім, зараз багато міських жителів втратили зв’язок з останніми двома аспектами дикої природи.
Економічна функція лісів дуже розвинена. Природоохоронна значною мірою забезпечується національними парками. Що стосується соціальної функції, то є багато можливостей для її удосконалення.
Громадські ліси в містах необхідні для того, щоб міські жителі могли отримувати від них користь різними способами. Наприклад, “громадські ліси” були б хорошими місцями для того, щоб люди могли збирати гриби або ягоди та їздити на велосипеді. Найголовніше, що ці ліси мають існувати не просто як штучно керовані простори, а як справді життєздатні органічні екосистеми, що забезпечують альтернативну реальність міському життю.
Завершення робіт щодо нової форми охорони лісів відбудеться 31 жовтня 2024 року. Уряд працює над виконанням зобов’язань коаліційної угоди, в якій зазначається, що 20% найцінніших лісових площ будуть виключені з лісозаготівель.
“Громадські ліси” матимуть вигляд зелених кілець, які оточуватимуть міста. Їх створять навколо Варшави, Кракова, Гданська, Сопота, Гдині, Вроцлава, Лодзя, Познаня, Катовіц, Бидгоща, Торуня, Щецина, Кельце та Бельсько-Бялей. У цих містах мешкає 13 млн жителів, що становить близько 36% населення країни.
Детальніша інформація: