Всебічне дослідження європейських лісів виявило різке зростання пошкоджень  лісів у 34 країнах між 1950 і 2019 роками.

Дослідники створили  безкоштовну онлайн базу пошкоджень у лісах. Охоплюючи 34 європейські країни, цей ресурс оновлює базу даних лісових пошкоджень в Європі до 2019 року, використовуючи дані наукових досліджень і мережу експертів. Отриманий набір даних містить 173 506 записів з 600 джерел, а також покращує картину для таких країн, як Естонія, Латвія, Литва, Словаччина, Словенія та Сербія, де раніше дані були важкодоступними.

Було встановлено, що найбільш поширеними у 1950-2019 роках були 5 джерел пошкоджень.

  1. Найбільшої шкоди завдав вітер, на який припадає 46% пошкодженого обсягу деревини. У 1990-х і 2000-х роках спостерігалися особливо високі показники пошкоджень від вітру (47,8 і 38,3 млн м3/рік відповідно). 
  2. Пожежа була другим за значимістю пошкодженням, на яке припало 24% збитків від обсягу деревини. плив пожеж значно зріс, великі піки спостерігалися у 1970-х і 1990-х роках. Удосконалені стратегії управління пожежами використовуються з 1990-х років, але їм протидіють наслідки зміни клімату.
  3. На жуків-короїдів припадає 17% пошкодженого обсягу деревини, в основному через величезні спалахи захворювань в останнє десятиліття. Зміна клімату також посилює цю тенденцію, створюючи більш сприятливі умови для жуків.
  4. Інші біотичні пошкодження(наприклад, гриби і нематоди) призвели до пошкодження 8% обсягу деревини, з різким збільшенням після 1980-х років. 
  5. Середній об’єм деревини, пошкодженої іншими абіотичними порушеннями (наприклад, посуха, мороз чи град), збільшився майже в 6 разів, з приблизно 630 тис. м3/рік у 1950-х роках до 3,7 млн м3/рік у 2010-х роках. 

Загалом, ці пошкодження протягом 70-річного періоду спричинили втрати, в середньому, між 52,4 млн м3 і 62,1 млн м3 деревини щороку. Діапазон результатів варіюється залежно від методу розрахунку.

Багато пошкоджень є шкідливими, оскільки вони загрожують постачанню життєво важливих екосистемних послуг, таких як накопичення вуглецю та забезпечення середовищ існування видів. Зміна клімату посилює наслідки більшості з вивчених пошкоджень. 

Надмірні пошкодження ускладнюють досягнення політичних цілей, які залежать від здорових лісів. В ЄС ці цілі визначені, зокрема, Стратегією біорізноманіття ЄС до 2030 рокуЛісовою стратегію ЄС до 2030 року, пропозиціями щодо закону Про відновлення природи та рамковим законом ЄС Про моніторинг лісів і стратегічних планів, а також Регламентом про включення викидів та поглинання парникових газів від землекористування, змін у землекористуванні та лісового господарства до кліматичних та енергетичних рамок до 2030 року (LULUCF).

Комплексна система моніторингу лісових пошкоджень допомагає лісовим менеджерам і політикам краще зрозуміти зв’язок між кліматом і пошкодженнями. Ця система підтримуватиме  стратегії, спрямовані на те, щоб ліси продовжували надавати екосистемні послуги.

Детальніша інформація: