Проєкт LIFE Prognoses спрямований на картографування, вивчення та підвищення обізнаності про п’ять давніх європейських букових лісів (пралісів) в Альпах, Карпатах, Дінаридах (Динарське нагір’я на північному заході Балканського півострова), Середземномор’ї та Піренеях, які визнані об’єктами Світової спадщини ЮНЕСКО, а також транснаціональним об’єктом ЮНЕСКО, що охоплює 94 старовікові ліси у 18 європейських країнах.

Колись бук звичайний покривав Європу від полярного кола до Середземного моря, а букові ліси, відомі як «деревостани», досі процвітають на більшій частині континенту. Здатний виростати до 50 м і жити до 500 років, Fagus sylvatica є справді культовим видом: дійсно, пара поважних екземплярів бука зайняла два перших місця у цьогорічному конкурсі Європейське дерево року.

Букові старовікові ліси мають вирішальне значення у боротьбі зі зміною клімату. Нещодавно ЮНЕСКО підрахувала, що давні та правічні букові ліси в Карпатах та інших регіонах Європи, які входять до п’ятірки найкращих природних і змішаних об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО, поглинають 11 тонн еквівалента CO2 на гектар на рік.

Чотирирічний проєкт LIFE Prognoses вартістю 1,4 млн євро, який фінансується ЄС, має на меті захистити для майбутніх поколінь європейський бук, або бук звичайний (Fagus sylvatica), який іноді називають «королевою дерев».  Окрім збору різних карт і даних, що стосуються букових лісів у восьми державах-членах, проєкт LIFE Prognoses, який закінчується наприкінці 2024 року, склав актуальну оцінку екосистемних послуг, що надаються старовіковими буковими лісами, включаючи відпочинок і туризм. Проєкт також підготував стандартизований протокол для оцінки та картографування старовікових низинних і гірських букових лісів в Європі.

У 2023 році проєкт опублікував «Книгу натхнення для підвищення обізнаності про старовікові ліси», яка містить інформацію про прадавні букові ліси та кейси з різних країн стосовно збереження цих лісів. Крім того, проєкт організовував інформаційні стенди на міських ярмарках і  під час шкільних обмінів, а також надав обладнання для місцевих гідів у Німеччині. Зустрічі з місцевими громадами, прогулянки лісом, культурні заходи, такі як концерти і театральні шоу, відбулися в Австрії, Бельгії, Італії, Словенії та Україні.

LIFE Prognoses ґрунтується на кількох попередніх ініціативах щодо захисту і відновлення стародавніх букових лісів по всій Європі, включаючи LIFE Carpathian Restoration, LIFE FO3REST, LIFE ENVACTCRB та BEECH POWER. 

Детальніша інформація: