Глобальне виробництво критично важливої сировини може опинитися під загрозою зриву через зміну клімату. Підприємствам необхідно знайти адаптаційні рішення, щоб своєчасно постачати чисті технології для зеленого переходу. Згідно з новим аналізом, виробництво понад 70% міді, кобальту та літію – ключових критично важливих сировинних матеріалів, необхідних для переходу на чисту енергію, керованого ЄС – ризикують зіткнутися з перебоями у постачанні через зміну клімату.

Країни-лідери з виробництва кобальту та літію — Австралія, Чилі, Демократична Республіка Конго (ДРК) та Перу — потерпають від зростання посух, що ставить під загрозу 74% виробництва кобальту та літію до 2050 року, йдеться у звіті транснаціональної компанії PricewaterhouseCoopers (PwC), опублікованому 30 квітня 2024 року.

ЄС поставив собі за мету збільшити внутрішнє виробництво, очистку та переробку критично важливих матеріалів відповідно до Закону про критичну сировину (CRMA), прийнятого Радою ЄС у березні 2024 року. Відповідно до CRMA, не більше 65% річного споживання ЄС кожної ключової сировини може надходити з однієї третьої країни. Тому ЄС зайнятий налагодженням різних партнерських відносин за кордоном.

Звіт PwC попереджає про потенційні кліматичні ризики, передбачаючи перебої з поставками, які можуть вплинути на амбіції ЄС. «Навіть за оптимістичного сценарію з низьким рівнем викидів ризики теплового стресу та посухи помітно зростуть до 2050 року, що підкреслює важливість адаптації до мінливого клімату», – йдеться у звіті.

Зростання рівня посух значно ускладнює видобуток літію, оскільки він значною мірою залежить від води, що вимагає понад 2 млн літрів для видобутку однієї тонни, зазначається у звіті. Відповідно до «екстремального» теплового сценарію 16% потужностей з виробництва літію можуть бути уражені.

Виробництво міді може зіткнутися з 8% збоїв через значний ризик посухи. Але  може бути так, що більше половини (54%) виробничих потужностей буде уражено відповідно до сценарію з низьким рівнем викидів до 2050 року, коли глобальна температура залишатиметься нижче 2°C.  Відповідно до сценарію з високим рівнем викидів, пов’язаним з підвищення глобальної середньої температури на 4,4°C до 2100 року, може бути більше ніж 70% перебоїв у потужностях. 

За даними PwC, до 74% виробничих потужностей кобальту можуть бути уражені за сценарієм екстремального потепління, а 6% – за екстремального ризику посухи.

У дослідженні PwC зазначається, що 47% керівників, які працюють у сировинному секторі, зосереджені на захисті своїх працівників та інфраструктури від кліматичних ризиків. Незважаючи на скорочення глобальних викидів вуглецю, кліматичні зміни становлять «серйозну та зростаючу» загрозу світовій здатності виробляти ці ключові товари для переходу до нульового рівня викидів.

Детальніша інформація: