Вчені вважають, що зараз ми набагато ближче до того, щоб не досягти ключової кліматичної мети в 1,5°C, ніж вважалося раніше. За межами цієї міжнародно узгодженої температурної межі зростає ризик кліматичних катастроф. Згідно з новим дослідженням, опублікованим у жовтні 2023 року, вікно для уникнення глобального потепління на 1,5°C закриється до 2030 року, якщо викиди не будуть скорочені.

Останні 10 років у середньому були на 1,14°C теплішими, ніж у XIX столітті, а 2022 рік був на 1,26°C теплішим. Після потепління на 1,5°C ризик катастрофи зростає. Світ, швидше за все, втратить більшу частину своїх коралових рифів, танення крижаного щита Гренландії може стати незворотним, а нестача води, хвилі спеки і смертність від екстремальних погодних умов різко зростуть.

Дослідження, опубліковане в журналі Nature Climate Change, обчислює так званий «вуглецевий бюджет», що залишився. Саме стільки викопного палива може спалити світ і при цьому мати 50-відсотковий шанс обмежити потепління на 1,5°C (поріг, встановлений Паризькою угодою 2015 року). Нове дослідження визначає  вуглецевий бюджет на рівні 250 млрд тонн, а світ спалює трохи більше 40 млрд тонн на рік, і ця цифра продовжує зростати. Таким чином, вуглецевий бюджет вичерпається за 6 років, якщо продовжувати спалювати викопне паливо нинішніми темпами.

Незважаючи на те, що вуглецевий бюджет, схоже, закінчиться на початку 2029 року, це не означає, що температура миттєво стане на 1,5°C вище, ніж у доіндустріальні часи. Фактична зміна температури може відбутися трохи раніше або через десятиліття чи два, але це станеться, як тільки закінчиться вуглецевий бюджет.

Разом з тим, люди не повинні помилково тлумачити вичерпання бюджету на 1,5°C як той час, що залишився, щоб зупинити глобальне потепління. У дослідженні йдеться, що вуглецевий бюджет з 50-відсотковою ймовірністю утримати потепління нижче 2°C складає 1220 млрд тонн, що становить близько 30 років.

Вирушаючи на кліматичні переговори на COP28 у Дубаї, світові лідери все ще казали, що «межа в 1,5°C досяжна». Утім, дослідники вважають, що, якщо ми ще не перебуваємо на сильній траєкторії зниження, то занадто пізно боротися за межу в 1,5°C. На їхню думку, обмеження потепління до 1,5°C технічно можливе, але  є політично складним і малоймовірним. Разом з тим, дослідники вважають, що треба боротися за кожну десяту градуса: якщо обмежити потепління до 1,6°C, 1,65°C або 1,7°C, це набагато краще, ніж 2°C. 

Детальніша інформація: