У серпні 2023 року Кабінет Міністрів України схвалив зміни до Порядку подання декларації про відходи. Життєвий цикл кожної тонни відходів відтепер можна буде відслідкувати: ким вона утворена, куди передана та що з нею відбувається далі. Саме для цього змінено і деталізовано форму декларації.

Підприємці щороку заповнюють декларації про відходи і цим фактично звітують державі про утворені ними обсяги відходів. Однак щодо ефективності цього інструменту найкраще можуть розповісти мешканці населених пунктів, які нерідко виявляють небезпечне «сміття» у себе «під вікнами». 

Тепер ситуація зміниться. Якщо раніше Міндовкілля отримувало до 15 тис. таких декларацій, то тепер їх передаватиме переважна більшість компаній у країні. Адже звітуватимуть всі утворювачі небезпечних відходів і ті, кому їх передано для обробки. Також звітуватимуть усі власники інших відходів із загальним щорічним обсягом понад 50 тонн (такий обсяг – це приблизно від двох до шести вантажівок «сміття»).

Декларації подаватимуться, як і раніше, у цифровому форматі через ЕкоСистему. Зараз на цій платформі впроваджується електронна система управління відходами. Щороку на підставі поданої суб’єктами господарювання щоквартальної звітності декларації генеруватимуться програмою автоматично. Аналіз даних також буде автоматизованим. Відтепер при внесенні даних до системи управління відходами утворювачу відходів треба буде лише перевірити та підписати декларацію. 

Детальніша інформація: