ЄС прямує до «величезного колапсу» в енергетиці, яка працює на викопному паливі. За даними енергетичного аналітичного центру Ember, вітрова та сонячна енергія виробили в ЄС у травні 2023 року більше енергії, ніж усі види викопного палива разом узяті.

Це перший повний місяць в історії, коли ці відновлювані джерела енергії виробляють майже третину електроенергії в ЄС. На викопне паливо припадають рекордно низькі 27%.

Сонячна енергетика виробила у травні рекордні 14% електроенергії в ЄС. Навіть без літнього сонця вона вперше обігнала вугільну енергетику, яка виробила лише 10% від загального обсягу електроенергії у травні. 

Виробництво електроенергії з вітрової енергії також зросло порівняно з травнем 2022 року, хоча й не досягло рекорду, встановленого у січні 2023 року, коли це виробництво становило 23% потужності ЄС.

Португалія у 2022 році встановила 0,9 ГВт сонячних фотоелектричних установок,  збільшивши свою сонячну потужність більш ніж на 50% до 2,5 ГВт. Цього достатньо для забезпечення електроенергією близько 1 млн будинків. Завдяки цій додатковій потужності вітрова та сонячна генерація в країні у квітні 2023 року перевищила 50% виробництва електроенергії.

Інші країни ЄС, включаючи Іспанію, Швецію та Бельгію, також досягли історичних максимумів у виробництві відновлюваної енергії у 2023 році.

Розвиток відновлюваних джерел енергії спричинив падіння виробництва викопного палива з січня до травня 2023 року, що дало можливість сонячній та вітровій енергетиці випередити енергетику, орієнтовану на викопне паливо.  Оскільки вугільна енергетика виробляє лише 10% електроенергії, а частка газу досягла найнижчого з 2018 року рівня у 15%, частка електроенергії з викопного палива в ЄС продовжує падати. 

Видобуток вугілля у травні досяг рекордно низького рівня навіть у тих європейських країнах, які раніше значною мірою покладалися на це викопне паливо. Незважаючи на закриття атомних електростанцій у квітні, частка вугільної енергетики в Німеччині впала до найнижчого рівня з 2020 року. У Польщі, одному з найбільших виробників вугільної електроенергії в Європі, виробництво також впало до рекордно низького рівня – 62%.

Рекордні обсяги нових вітрових і сонячних електростанцій допомогли ЄС уникнути «потрійної кризи»: обмежень на постачання російського газу, проблем з гідроенергетикою через посуху і несподіваних відключень атомних електростанцій.

Вітер і сонце стають основою майбутньої електроенергетичної системи ЄС.

Детальніша інформація: