31 жовтня 2023 року Європейська Комісія ухвалила Звіт про вуглецевий ринок, у якому розглядається функціонування Системи торгівлі викидами ЄС (EU ETS) у 2022 році та першій половині 2023 року.

EU ETS встановлює обмеження на викиди парникових газів в енергетиці та енергоємних секторах промисловості й авіації, що працюють у Європі. Це близько 36% усіх викидів парникових газів у ЄС. Обмеження на викиди зменшується щороку, щоб скоротити викиди відповідно до кліматичних цілей ЄС. У звіті відображені ключові результати перегляду EU ETS 2023 року в контексті Європейського зеленого курсу, який узгоджує цю систему з метою ЄС щодо скорочення викидів до 2030 року щонайменше на 55% нижче рівня 1990 року.

На сьогоднішній день система EU ETS допомогла знизити викиди в енергетичному та промисловому секторах на 37,3% нижче рівня 2005 року. Зовнішні події, такі як спочатку пандемія COVID-19, а останнім часом енергетична криза 2022 року, створюють певне навантаження на скорочення викидів. Викиди від установок (енергетики та важкої промисловості) зменшилися незначно, що обумовлено збільшенням використання вугілля для виробництва електроенергії й тепла, зростанням цін на природний газ і скороченням обсягів виробництва через подорожчання палива та енергії. В авіаційному секторі викиди відновилися після рекордного падіння у 2020 році через пандемію.

У 2022 році система EU ETS працювала ефективно, незважаючи на ці тимчасові збої. Загалом викиди від установок (електростанцій та важкої промисловості) залишалися на 7% нижчими рівня до пандемії 2019 року. За винятком короткострокового падіння, яке збіглося з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, ціни на вуглець залишалися стійкими, що призвело до залучення майже 39 млрд євро доходу від аукціонів ETS. Таким чином, загальний дохід, залучений ETS, становить 152 млрд євро.

Держави-члени використали в середньому 76% своїх доходів від ETS у 2022 році на підтримку кліматичних і енергетичних заходів, включаючи заходи щодо подолання наслідків енергетичної кризи та допомоги людям і бізнесу. Детальний аналіз звітності держав-членів про ці витрати можна знайти у «Звіті про прогрес у боротьбі зі зміною клімату за 2023 рік». Крім того, виплати з Фонду модернізації допомогли прискорити модернізацію енергетичного сектору в усіх країнах-бенефіціарах, а Інноваційний фонд спрямував майже 2 млрд євро на нові проекти в галузі енергетики і трансформації промисловості.

EU ETS залишається ключовим інструментом для зеленого переходу в Європі. Після ревізії 2023 року EU ETS посилюється, щоб створити стимули для далекосяжної довгострокової декарбонізації. У зв’язку з тим, що з 2024 року сфера дії EU ETS пошириться на морський сектор, а в 2027 році буде запущена нова Система торгівлі викидами для будівель, автомобільного транспорту і промисловості з малими викидами, ціноутворення на вуглець покриє три чверті викидів ЄС. 

Детальніша інформація: