З 17 жовтня 2023 року почав діяти Регламент Комісії (ЄС) 2023/2055, що обмежує синтетичні полімерні мікрочастинки окремо або навмисно додані до сумішей, більш відомий як «обмеження мікропластику».

Регламент спрямований на заборону продажу пластикового глітеру (глітер – це різнокольорові декоративні, дрібно нарубані і розсипчасті блискітки). Обмеження на мікропластик стосується синтетичних полімерних мікрочастинок, більш відомих як мікропластик, окремо або навмисно доданих до сумішей. Пластикові блискітки (які також називають розсипчастими пластиковими блискітками) слід розглядати як суміш, і тому вони підпадають під дію обмеження. Мета обмеження полягає не в тому, щоб заборонити всі блискітки, а в тому, щоб замінити пластикові блискітки більш екологічними, які не забруднюють моря та океани.

З 17 жовтня 2023 року заборонено продаж лише певних типів блискіток, які, наприклад, використовуються в наборах для творчості та рукоділля, іграшках, різдвяних прикрасах. Йдеться про блискітки з небіорозкладного, нерозчинного пластику. Біорозкладні, розчинні, натуральні або неорганічні блискітки не вважаються мікропластиком. Їх можна продовжувати продавати. Крім того, продукція, яка вже є на ринку, наприклад, продукція на полицях або на складах постачальників, може продовжувати реалізовуватися, доки залишатимуться запаси. 

Що стосується заборони продажу інших блискіток, то для них, залежно від типу, встановлено перехідні періоди від 4-х до 12-ти років. Це, зокрема, стосується блискіток, які використовуються у косметиці та миючих засобах. Наприклад, пластмасові блискітки, що використовуються як косметичний продукт, а також косметика, що містить блискітки (або інший мікропластик) можуть продовжувати продаватися: 

  • для косметики, що змивається – до 16 жовтня 2027 року; 
  • для косметики, що не змивається – до 16 жовтня 2029 року; 
  • для косметики для макіяжу, губ і нігтів – до 16 жовтня 2035 року. 

Варто зазначити, що з 17 жовтня 2031 року до 16 жовтня 2035 року, щоб продовжувати продавати косметичні засоби, засоби для губ і нігтів, вони повинні мати етикетку, яка вказує, що вони містять мікропластик.

Детальніша інформація: