19 листопада 2024 року Європейська Комісія затвердила Звіт про вуглецевий ринок, в якому проаналізовано та представлено результати функціонування Системи торгівлі викидами ЄС (EU ETS) у 2023 році та першій половині 2024 року.
У 2023 році EU ETS відзначилася історичним скороченням викидів від стаціонарних установок, що працюють в енергетиці, на 16,5%. Суттєво зросло виробництво електроенергії з відновлюваних джерел (насамперед вітрової та сонячної), а також відновлено тенденцію заміщення вугілля у виробництві електроенергії. Завдяки цьому викиди ETS від установок приблизно на 47,6% нижчі за рівень 2005 року і перебувають на шляху до досягнення мети до 2030 року в -62%. З іншого боку, у 2023 році внутрішньоєвропейські авіаційні викиди зросли приблизно на 10% порівняно з рівнем 2022 року, що відображає зростання рівня активності сектору.
Скороченням викидів у EU ETS у 2023 році було надано сталий і надійний сигнал про ціну на вуглець. Резерв стабільності ринку продовжує видаляти надлишки квот і скасовувати квоти в резерві. Згідно з останньою оцінкою Європейського управління з цінних паперів і ринків (ESMA), вуглецевий ринок ЄС залишався стабільним у 2023 році та продовжував працювати відповідно до фундаментальних принципів ринку. ESMA також вважає, що більшість його рекомендацій 2022 року щодо підвищення прозорості вуглецевого ринку були виконані. Ці емісійні тенденції підтверджують ефективність і результативність EU ETS як одного з основних політичних стимулів для декарбонізації європейської економіки.
Доходи EU ETS залишаються важливим джерелом фінансування кліматичного переходу: 43,6 млрд євро було залучено у 2023 році та розподілено переважно до національних бюджетів держав-членів для боротьби зі зміною клімату, а також до Інноваційного фонду ETS, Фонду модернізації ETS та Фонду життєстійкості та відновлення для плану REPowerEU. Загальний дохід, залучений EU ETS на сьогоднішній день, перевищує 200 млрд євро. Детальний огляд звітності держав-членів про використання їхніх доходів від ETS у 2023 році можна знайти у Звіті ЄС про прогрес у боротьбі зі зміною клімату за 2024 рік.
У 2023 році ETS ЄС було переглянуто в рамках законодавчого пакету Fit for 55 для підтримки зусиль ЄС щодо скорочення викидів і трансформації європейської економіки відповідно до цілей Європейського кліматичного законодавства та цілей Європейського зеленого курсу. У прийнятому звіті підбито підсумки законодавчої роботи, виконаної на даний момент для впровадження перегляду ETS.
Ліміт на викиди у 2024 році було зменшено на 90 млн квот. Сфера застосування системи тепер поширюється на справедливу частку ЄС у викидах від морського транспорту. Також було посилено застосування системи до авіації: у 2024 році операторам повітряних суден виділяється на 25% менше безкоштовних надбавок, а з 2025 року запроваджуються нові правила моніторингу та звітності щодо не-CO2 наслідків авіації. Також були встановлені правила моніторингу та звітності для нової окремої Системи торгівлі викидами (ETS2), яка допоможе сприяти скороченню викидів від будівель, автомобільного транспорту і додаткових секторів.
Детальніша інформація: