В ЄС зростають вимоги щодо використання біомаси, зокрема для виробництва біопродуктів у будівництві, енергетиці, транспорті, меблевій і текстильній промисловості, а також для резервування біомаси для збереження природи та поглинання вуглецю. У звіті Європейського агентства з навколишнього середовища (European Environment Agency, EEA), опублікованому 8 листопада 2023 року, наголошується, що існує нагальна потреба у визначенні пріоритетів використання біомаси через різні ролі, передбачені для біомаси в Європейському зеленому курсі, а також через потенційний дефіцит пропозиції біомаси в майбутньому.

У звіті EEA «Європейська головоломка з біомасою: виклики, можливості та компроміси навколо виробництва і використання біомаси в ЄС» аналізується, як біомаса може допомогти досягненню кліматичних і екологічних цілей, а також як зміна клімату може вплинути на виробництво біомаси в сільському та лісовому секторах ЄС. У звіті також обговорюються ключові синергії та компроміси у використанні біомаси для різних цілей політики.

Ключова проблема, висвітлена у звіті EEA, полягає в тому, що цілі політики ЄС мають конкуруючі потреби в європейській біомасі, яка надходить із сільського та лісового господарства, тоді як  пропозиція біомаси залишається обмеженою площею суші, поширеністю рослинності, зміною клімату та глобальною торгівлею.

У звіті EEA наголошується, що існує нагальна потреба у прийнятті рішень щодо управління біомасою в Європі для досягнення екологічних і кліматичних цілей до 2030 та 2050 років. Необхідно прийняти рішення для змін негативних тенденцій у здоров’ї екосистем, а також для збільшення поглиначів вуглецю для досягнення кліматичних цілей. Для досягнення результатів до 2030 та 2050 років вже зараз необхідні політичні заходи щодо управління земельними ресурсами, особливо тими, що впливають на ліси та сільське господарство.

Негайні політичні заходи, розглянуті у звіті EEA, включають визначення того, як захист природи та поглинання вуглецю можуть бути поєднані з виробництвом біомаси; забезпечення того, щоб збільшення використання біомаси не призводило до нестійких практик в ЄС і за кордоном, а також покращення більш циркулярного використання біомаси. З огляду на економічні та соціальні витрати, а також вплив на довкілля та клімат необхідно ретельно оцінювати, які сировина та продукти з біомаси мають бути пріоритетними і для яких цілей.

Детальніша інформація: