В Україні зустрічається 13 видів сов. Одна з найбільш рідкісних — сипуха, внесена до Червоної книги України з природоохоронним статусом “зникаючий”.
Сова сипуха – це птах розміром з голуба. Гніздиться переважно в старих покинутих чи мало відвідуваних людьми кам’яних чи дерев’яних будівлях, під дахами господарських споруд і на дзвіницях, рідше – в дуплах старих дубів чи лип.
Сім’я сипух за рік відловлює тисячі гризунів, зберігаючи зерно. Також сипуха виконує санітарну роль: відловлює хворих та ослаблених гризунів, які переносять небезпечні для людей хвороби.
Чисельність сипух неухильно знижується, і на тепер в Україні досягла критичних значень, за якими стоїть загроза зникнення виду. В Україні гніздиться орієнтовно лише 30-35 пар, здебільшого на Закарпатті.
Причини зниження чисельності – це перш за все дефіцит місць гніздування через руйнування, реконструкцію та модернізацію старих будівель, в яких вони зазвичай оселяються, загибель під час морозних зим, хижацтво куниці кам’яної та домашньої кішки.
Врятувати сипуху можна, розширивши гніздову базу виду. Для цього необхідно виготовити та встановити у привабливих для сови місцях штучні гніздівлі.
Займається цим завданням ГО “Українське товариство охорони птахів” у рамках проєкту “Сприяння збереженню гніздової популяції сипухи в Україні”. Проєкт передбачає виготовлення та встановлення на територіях Волинської, Львівської та Одеської областей штучних гніздових скриньок для сипухи задля приваблення птаха і забезпечення можливості гніздитися. Також у рамках проєкту організовують моніторинг за совою з метою дослідження чисельності популяції.
Допомогти у збереженні виду може кожен. В Українському товаристві охорони птахів просять повідомляти про зустрічі та виявлені місця гніздування сипухи у вашому регіоні. Окрім цього, з будь-яких питань стосовно охорони сипухи ви можете звертатися до Товариства за телефоном (+38098) 85 28 886.
Детальніша інформація: