Екологічна злочинність є однією із найбільших проблем Європи. Це третя за величиною злочинна діяльність після торгівлі наркотиками та фальсифікатом. Проєкт LIFE SWEAP очолює боротьбу з цією загрозою, яка зростає на 5-7% щороку.
Екологічні злочини – від контрабанди диких тварин до незаконного захоронення відходів – швидко стали значним “головним болем” Європи. Дані Ради ЄС показують, що лише у 2022 році поліція по всій Європі вилучила майже 350 тис. тонн незаконних відходів і приблизно 15 млн євро активів, пов’язаних з екологічними злочинами.
Шестирічний проєкт LIFE SWEAP був створений у 2018 році з метою посилення навчання представників правоохоронних органів, які борються з незаконною торгівлею відходами по всьому ЄС. Хімікати та відходи (такі як пестициди), речовини, що руйнують озоновий шар, пластикові та електронні відходи мають серйозний вплив на воду, ґрунт, атмосферне повітря і, зрештою, на здоров’я населення. Сильні та дієздатні прикордонні органи є ключем до запобігання негативним наслідкам, спричиненим незаконною торгівлею цими відходами.
LIFE SWEAP опублікував вражаючі результати: понад 35 тис. перевірок партій відходів було зафіксовано через новаторський довідковий додаток для інспекції транскордонних перевезень, випущений у 2021 році. Додаток дає можливість поліції однієї країни надсилати сповіщення колегам у країні призначення відходів.
Інші онлайн-інструменти, розроблені проєктом, включають: Інструмент візуалізації даних інспекції, Додаток для запису даних, а також набір інструментів PREVENT, розроблений Мережею Європейського Союзу з імплементації та забезпечення дотримання екологічного права (IMPEL), який координує LIFE SWEAP.
За час свого існування проєкт LIFE SWEAP надав відповідні інструменти для проведення 45 тис. інспекцій та навчив 150 митників у 36 країнах.
Проте залишаються постійні виклики, такі як брак інструментів міжнародного співробітництва, відсутність гармонізації національної нормативно-правової бази, і, перш за все, брак національних координаційних центрів і спеціалізованих підрозділів. На першій в історії конференції Європолу з питань злочинів щодо відходів і забруднення довкілля, що відбулася у 2023 році, повідомлялося про нагальну потребу в залученні більшої кількості партнерів для боротьби з екологічною злочинністю, а також у збільшенні кількості національних координаційних центрів і спеціалізованих підрозділів.
Проєкт LIFE SWEAP був ключовим гравцем в операції «Деметра», що координується Всесвітньою митною організацією (WCO). У 2023 році в цій операції брали участь 106 митних адміністрацій. Було виявлено рекордні 338 незаконних перевезень відходів, у тому числі 70 тонн речовин, контрольованих відповідно до Монреальського протоколу, та 31 тонну небезпечних хімічних речовин. WCO повідомила, що більшість конфіскацій були здійснені в Європі і призначалися для Європи, Азії та Африки.
Проєкт також тісно співпрацює з ініціативою «Зелена митниця» (GCI) – глобальною організацією, яка займається зміцненням потенціалу офіцерів митного та прикордонного контролю у боротьбі з екологічними злочинами.
Ще одна важлива віха для LIFE SWEAP була досягнута в листопаді 2023 року, коли Європейська Рада та учасники переговорів Європейського Парламенту досягли попередньої політичної домовленості оновити положення про відвантаження відходів, включивши кілька пропозицій, передбачених проєктом.
Детальніша інформація: