Хоча споживачі мало контролюють міжнародні ринки газу і нафти, вони можуть зробити прості кроки, щоб зменшити споживання електроенергії у своїх будинках. Досліджуючи екологічні практики українців, команда РАЦ “Суспільство і довкілля” у рамках соціологічного дослідження «Війна та довкілля. Дослідження цінностей та практик охорони довкілля в умовах війни та повоєнного відновлення» запитала про зміни у час воєнних дій. Російська агресія змусила українців на 76,4% зменшити споживання енергії (проти 27,4% до війни).
Під час підготовки до зими в умовах війни українці звернулись до недорогих рішень (купівля ліхтариків, свічок, запаси води і їжі). Незначна частка громадян вдалась до сталих рішень (теплові насоси, сонячні станції). Проте, майже кожен пʼятий утеплив будинок (квартиру), готуючись до важкої зими. Лише 4,6% не зробили нічого.
До зниження енергоспоживання не лише в зимовий час закликають і за кордоном. Австрійське місто Зальцбург опублікувало посібник із 10 кроків для зниження споживання енергії домогосподарствами на 10% і більше. Вони включають способи належної вентиляції вашої квартири, а також поради щодо оптимізації використання холодильника.
Кухня
Одним з основних споживачів енергії в будь-якому домогосподарстві є кухня, оскільки тут міститься найбільша і найпотужніша побутова техніка. Однак холодильники, духовки та посудомийні машини є життєво важливою частиною будь-якого будинку, без якої мало хто може обійтися.
1. Холодильники часто мають занадто низьку температуру. Якщо налаштувати холодильник на 7 градусів замість 5 градусів, це допоможе заощадити близько 15%.
Регулярне розморожування також може допомогти, оскільки товсті шари льоду, які утворюються всередині, можуть запобігти поширенню холоду, витрачаючи на 30% більше енергії для досягнення тієї ж температури.
2. Плити і духові шафи зазвичай складають близько 10% споживання енергії в домогосподарстві, і розумне використання може заощадити приблизно 50%. Наприклад, використання каструль і сковорідок, розмір яких аналогічний розміру плити, може знизити споживання енергії на 20-30%, а приготування їжі без кришки витрачає близько 20% енергії.
Коли справа доходить до випічки, Зальцбург рекомендує використовувати функцію конвекції і простір всередині якомога повніше. Крім того, більшість сучасних печей насправді не потребують попереднього нагрівання, натомість можна використовувати накопичене тепло всередині, щоб вимкнути свої духовки в останні 10-15 хвилин приготування страви.
3. Багато сучасних посудомийних машин мають програму енергозбереження. Ще одна порада полягає у тому, щоб максимально наповнювати посудомийку. Крім того, посудомийні машини використовують набагато менше енергії, ніж ми витрачаємо при митті посуду руками.
Все помешкання
4. Опалення є ще одним великим споживачем енергії для домогосподарства. Щоб заощадити, у Зальзбурзі рекомендують використовувати більш енергоефективні обігрівачі, а також тримати обігрівач максимально відкритим.
5. Ще одна дуже важлива частина обігріву – належна вентиляція у зимові місяці. Зальцбурзькі чиновники рекомендують відкривати вікна по кілька разів на день протягом п’яти хвилин замість того, щоб тримати їх на режимі провітрювання протягом тривалого періоду часу.
6. Світлодіодні лампи можуть заощадити споживання енергії домогосподарством.
7. Вимикаючи різні пристрої, якщо вони не використовуються, можна заощадити до 10% енергії, в той час як розетки з резервним вимикачем також можуть підтримувати низькі втрати енергії.
Гігієна
8. При повному завантаженні пральні машини можуть заощадити багато енергії домогосподарствам. Крім того, багато миючих засобів більш ефективні при низьких температурах, а це означає, що люди можуть використовувати екологічну функцію на своїх пральних машинах. У Зальзбурзі також додають, що одяг рідко потребує додаткового полоскання до або після прання.
9. Сушарки, натомість, вважаються величезними марнотратниками енергії, і люди можуть заощадити, дозволивши одягу висохнути на сонці.
10. У суперечці між душем і ванною, душ, як правило, очолює таблицю енергозбереження, оскільки використовує від 40 до 50 літрів води у порівнянні зі 150-200 літрів у ванні. Крім того, звернуть увагу, чи не протікають змішувачі – через це можна витрачати додатково близько 2000 літрів води на рік.
Детальніша інформація: