Україна продовжує вивчати досвід міжнародних партнерів для розбудови власної системи управління відходами. Наприкінці жовтня 2024 року відбувся третій фінсько-український вебінар, у рамках якого представники Міністерства охорони довкілля Фінляндії, інших органів влади та фінських компаній розповіли про те, як в країні налагоджена система сортування та збору муніципальних відходів.

Із загального обсягу відходів Фінляндії муніципальні складають всього 2%. Більшість же – це відходи від будівництва та видобувної галузі. При цьому, саме управління муніципальними відходами є найбільш врегульованим як у країні, так і в ЄС загалом. 

У Фінляндії до муніципальних відходів належать не лише відходи домогосподарств, а й адміністративних будівель і служб. При цьому система побудована так, що лише 1% муніципальних відходів потрапляє на звалище, а вивіз пластику та органічних відходів на полігони взагалі заборонений. На переробку йде 43% відходів. Цей показник майже не змінюється понад 5 років. До 2030 року Фінляндія прагне довести переробку до 65%.

Більшість відходів наразі спалюється з виробництвом енергії. Однак політика країни націлена на стимулювання розвитку саме переробки. Як один з інструментів використовують регулювання розміру плати, що стягується з населення за управління їхніми відходами. Тут діє принцип – за відходи, які можна переробити, сплачувати доведеться менше. Відповідно за відходи, які не підлягають переробці, а також за змішані відходи – більше. Це стимулює населення продукувати менше відходів. Розмір збору залежить не лише від типу відходів, а й від об’єму та виду контейнера і періодичності його спустошення муніципалітетами.

У Фінляндії сортування відходів є обов’язком всіх мешканців. Тут роздільно збирається упаковка, папір, пластик, метали, біовідходи та змішані відходи. Муніципалітети для цього забезпечують усі необхідні умови: контейнери, логістику вивезення, проводять просвітницьку роботу. 

Небезпечні відходи збираються окремо, різні їх види не можна змішувати між собою. У Гельсінкі, наприклад, контейнери для таких відходів розташовані на АЗС, які працюють цілодобово. Тож мешканці у будь який зручний час можуть привезти сюди свої відходи. На заході країни виробники облаштували спеціальні термінали для прийому таких відходів. 

Щодо інфраструктури, то наприклад, у західній частині Фінляндії для 8 муніципалітетів працює 9 станцій обробки відходів, 2 пункти прийому і 70 пунктів ресайклінгу. Є мобільний додаток, у якому мешканці можуть керувати послугами та отримувати всю необхідну інформацію про роботу пунктів. 

Якщо говорити про великогабаритні відходи, наприклад, меблі, їх не можна викинути «у смітник» біля будинку, а потрібно везти на сортувальні станції чи викликати спеціальну службу, яка це зробить самостійно. 

Крім того, щовесни упродовж двох місяців по населених пунктах курсують автомобілі, які збирають від мешканців відходи електричного та електронного обладнання. 

Також у Фінляндії діє система розширеної відповідальності виробника, коли виробники організовують і проводять збір відходів, які утворилися після використання їх товарів. 

Детальніша інформація: