Енергетична криза через постійні обстріли рф вимагає від нас пошуку нових рішень для забезпечення енергопостачання. Одним із таких рішень можуть стати енергетичні спільноти.

Діяльність енергетичних кооперативів в Україні пов’язана з питаннями зеленої відбудови, євроінтеграції та енергетичної, екологічної та кліматичної безпеки. Вони об’єднують людей, бізнес та громади для вирішення спільних завдань. 

У 2019 році ЄС ухвалив пакет законодавчих ініціатив «Чиста енергія для всіх європейців» з метою полегшення переходу від викопного палива до більш екологічно чистої енергії. Також в ЄС запровадили концепцію енергетичних спільнот двох типів: громадські енергетичні спільноти та спільноти відновлюваної енергетики.

З 2019 року в Україні енергетичні кооперативи почали визнавати одним із суб’єктів відновлюваної енергетики. Проте досвід створення енергетичних кооперативів невеликий, що свідчить про виклики, з якими зіштовхуються новатори на цьому шляху.

Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля» та Агенція сталого розвитку “Синергія” дослідили досвід, потенціал та перешкоди у створенні й функціонуванні енергетичних спільнот, а також інформацію про правове регулювання цього явища в Україні, та підготували рекомендації для лідерів, громад, державних органів, громадських організацій та міжнародних партнерів.

Детальніша інформація: