Щороку понад 65 млн людей вирушають на засніжені схили Європи зі своїми черевиками, щоб кататися на лижах, ходити в походи та досліджувати довкілля. Три проєкти LIFE рятують черевики від сміттєзвалища, а це означає, що лижники і туристи зможуть використовувати більш екологічне взуття.

Щороку виробляється 3,5 млн пар новеньких лижних черевиків. Але ці черевики мають відносно невеликий термін служби – 3 роки для прокату і 5 років для приватної власності. Після цього всі черевики відправляються на звалище. Близько 600 тис. лижників щороку замінюють черевики. Що стосується взуття для активного відпочинку, то менше 5% з 24 млрд пар, що виробляються щороку, переробляється або використовується повторно. 

Проєкти LIFE RESKIBOOT, RecycleYourBoots і LIFE RE-Shoes ведуть боротьбу з відходами взуття, економлять сировину і тонни викидів вуглецю.

Проєкт LIFE RESKIBOOT пропонує високоякісні та конкурентоспроможні лижні черевики, виготовлені приблизно на 90% з перероблених матеріалів для внутрішньої та зовнішньої частини. Ці матеріали походять від процесу розділення за допомогою електромагніту, який на 95% ефективний для поділу поліуретанових і спінених компонентів. Буде виготовлено 1000 пар черевиків, а потім протестовано лижниками на схилах на безпеку, якість і комфорт. До 2027 року буде доступно для покупки 27 тис. пар черевиків. RESKIBOOT заощадить 61,5 тонну відходів від відправки на сміттєзвалище, 200 тонн викидів парникових газів і 7,5 тис. гігаджоулів нафти і природного газу, необхідних для виробництва сировини.

RecycleYourBoots забирає лижні черевики, призначені для звалища, з 1500 магазинів в Австрії, Франції, Німеччині та Італії через цифрову платформу для демонтажу та переробки. В Італії завод розбирає, миє, подрібнює та знепилює пластикові матеріали, перш ніж їх відокремити та обробити. Особлива увага приділяється внутрішнім компонентам взуття, виготовленим з поролону і тканин. До кінця 2024 року буде перероблено майже 110 тонн відходів пластику та заощаджено понад 600 тонн викидів вуглецю. Загалом за допомогою цього процесу буде відновлено близько 30 тис. лижних черевиків, а відокремлені матеріали будуть готові до повторного використання в промисловості.

LIFE RE-Shoes дає старим черевикам для активного відпочинку нове життя завдяки альтернативному, циркулярному та екологічному рішенню. Велика кількість взуття для активного відпочинку не підлягає переробці, оскільки воно часто виготовляється із суміші шкіри, піни, гуми, пластику, текстилю, металів і поліламінату, склеєних разом. Їх дуже важко розділити. Але замість того, щоб залишати таке взуття на звалищі або в задній частині шафи, LIFE RE-Shoes збирає, сортує і переробляє вуличне взуття після його використання. Потім перероблені матеріали використовуються у виробництві нового високоякісного переробленого взуття, готового знову для походів гірськими стежками ще багато років.

Усі 3 проєкти LIFE узгоджуються з низкою таких правових актів ЄС, як: Рамкова директива про відходи, Європейська стратегія щодо пластику в економіці замкненого циклу, План дій з циркулярної економіки на 2020 рік, Директива про сміттєзвалища, Дорожня карта до ресурсоефективної Європи, На шляху до циркулярної економіки: програма нульових відходів для Європи, Замикання циклу – План дій ЄС щодо циркулярної економіки. 

Детальніша інформація: