ЄС залежний від імпорту найважливіших корисних копалин, що необхідні для здійснення зеленого переходу та розвитку екологічно чистих технологій.
Для досягнення енергетичних і кліматичних цілей ЄС потрібні правильні технології у потрібних кількостях та з необхідною швидкістю. Проблема полягає у тому, що ці технології залежать від критичної сировини, що імпортується лише з декількох країн.
23 травня 2024 року набув чинності Регламент ЄС про критичну сировину. Це перша спроба надати європейцям регуляторну основу для розвитку внутрішніх ресурсів, диверсифікації джерел постачання та зміцнення стійкості ланцюгів постачання критично важливої сировини в ЄС, забезпечуючи високі соціальні та екологічні стандарти.
Нові правила визначають три цілі щодо щорічного споживання сировини в ЄС:
- 10% – ті, що походять з місцевого видобутку;
- 40% – ті, що переробляються у блоці;
- 25% – ті, що надходять з перероблених матеріалів.
Закон також обмежує імпорт не більше 65% певного мінералу з однієї країни, яка не є членом ЄС.
Регламент прийняли в рекордно короткі терміни – всього за вісім місяців з моменту його первинної публікації.
Дослідження показує швидке та багаторазове зростання попиту на критично важливу сировину, необхідну для досягнення цілей ЄС у сферах довкілля, цифрових технологій і безпеки. ЄС сильно залежить від імпорту цих матеріалів, оскільки його частка у світовому виробництві ніколи не перевищувала 7%. Наприклад, незважаючи на те, що ЄС є світовим лідером у виробництві вітрових турбін, він повністю залежить від Китаю щодо постійних магнітів та рідкоземельних елементів, що використовуються у цих технологіях.
Дослідники прогнозують стрімке зростання попиту на критичну сировину у всіх регіонах світу, що посилить конкуренцію за неї між країнами та секторами. Наприклад, очікується, що порівняно з 2020 роком попит на літієві батареї у 2030 році зросте в 12 разів, а у 2050 році — у 21 раз. Щодо графіту (природного та синтетичного), який використовується у компонентах сонячної та вітрової промисловості, а також акумуляторів, очікується збільшення споживання до 2030 року в 14 разів та до 2050 року в 26 разів.
Європейський Союз повинен систематично відслідковувати ризики перебоїв у постачанні та готуватися до них. Регламент вимагає регулярного проведення стрес-тестів для кожної стратегічної сировини щонайменше раз на три роки. Адже ЄС та його державам-членам потрібно буде знати, наприклад, на які сектори вплине потенційний збій у постачанні конкретного матеріалу, який дефіцит або стрибки цін можуть послідувати.
Передові матеріали можуть допомогти через зменшення виробничих витрат, підвищення ефективності та більш стійкевиробництво (наприклад, використання меншої кількості критичної сировини).
На думку дослідників, передові матеріали можуть бути корисними для інновацій та заміщення у багатьох технологіях чистої енергії, але вони часто зіштовхуються із бар’єрами для широкого впровадження. Тож потрібно забезпечити, щоб більш ефективні, стійкі альтернативи швидше потрапляли на ринок.
Оптимізація властивостей і складу матеріалів вже допомагає зменшити – і навіть може усунути – кобальт і нікель з акумуляторів електромобілів, і, можливо, навіть замінити літій натрієм. Це також може означати стійке зниження вмісту рідкоземельних елементів у постійних магнітах для вітрогенераторів. А нові хімічні розчинники для уловлювання вуглекислого газу забезпечать поліпшені екологічні та експлуатаційні показники.
Детальніша інформація: