Наближення до європейських стандартів в енергетиці, «певний рівень» готовності та досягнення «певного прогресу» у сфері довкілля та зміни клімату – загальний висновок за Розділом 27 Звіту ЄС про політику розширення за 2024 рік.

Європейська Комісія оцінювала зусилля України щодо стану справ у відповідній сфері (узгодженість законодавства України, його відповідність acquis ЄС у довкіллєвій та кліматичні сфері), та рівня прогресу, досягнутого Україною у звітному періоді.

Європейська Комісія вважає, що Україна наближається до європейських стандартів в енергетиці. Важливим кроком назустріч цьому стало ухвалення Національного плану з енергетики та клімату, що поділяє амбітну мету ЄС досягти кліматичної нейтральності до 2050 року.

По різному оцінений прогрес України у довкіллєвій та кліматичній сфері. Європейська Комісія зазначає, що Україна досягла обмеженого прогресу у питаннях горизонтального законодавства, якості повітря; певного прогресу щодо якості води, хімічних речовин та зміни клімату; доброго прогресу стосовно поводження з відходами; значного прогресу у питаннях цивільного захисту.

У звіті також визначені питання, які стали аутсайдерами у довкіллєвій та кліматичній сферах, оскільки національне законодавство не відповідає acquis ЄС, як і не було поступу у його розвитку. 

  • у 2024 році не досягнуто жодного прогресу з питань екологічної та кримінальної відповідальності, екологічного контролю, захисту природи, шумового забруднення;
  • у сфері зміни клімату досягнуто певного прогресу, здебільшого за рахунок прийняття рамкового кліматичного закону та НПЕК. Однак кліматичне законодавство досі ще не відповідає кліматичному законодавству ЄС.

Детальніша інформація: