Рада ЄС та Європейський Парламент 13 грудня 2023 року досягли попередньої угоди щодо Регламенту про будівельну продукцію (CPR), яка прискорить зелений та цифровий перехід у будівельному секторі. Регламент встановлює гармонізовані правила ЄС для будівельної продукції та усуває перешкоди для її вільного руху на ринку, зменшує адміністративний тягар за допомогою цифрових рішень і гарантує, що ці продукти відповідають принципам циркулярної економіки та новим будівельним технологіям.

Довідково. Будівельна галузь забезпечує майже 5,5% ВВП ЄС і налічує близько 25 млн працівників у більш ніж 5 млн фірм. Індустрія будівельних виробів налічує 430 тис. компаній в ЄС із загальним оборотом 800 млрд євро. В основному це малі та середні підприємства. Вони є ключовим економічним і соціальним активом для місцевих громад у європейських регіонах і містах. На будівельну галузь припадає близько 50% видобутку та споживання ресурсів і понад 30% від загального обсягу відходів ЄС щороку. Крім того, на будівлі припадає 40% споживання енергії в ЄС і 36% викидів парникових газів, пов’язаних з енергетикою.

Законодавство у сфері будівельної продукції датується 2011 роком. Перегляд регламенту про будівельну продукцію є частиною пакету заходів, який Комісія представила 30 березня 2022 року, разом з регламентом екодизайну та стратегією ЄС щодо сталого та циркулярного текстилю. Ці заходи є частиною Європейського зеленого курсу та Плану дій щодо циркулярної економіки.

Досягнута попередня угода враховує розвиток технологій, передбачає створення цифрового паспорта будівельної продукції та встановлює повноваження для майбутніх процедур зелених публічних закупівель будівельної продукції.

Вирішення проблем системи стандартизації

Стосовно процедури стандартизації співзаконодавці домовилися про збереження імплементаційних актів. Нові стандарти будуть юридично обов’язковими. Для того, щоб усунути довготривалі затримки в процесі стандартизації та збільшити можливості Комісії діяти у разі виникнення проблеми, Рада та Парламент домовилися про резервне рішення, згідно з яким, за певних умов, Комісія може самостійно прийняти гармонізовані технічні специфікації за допомогою імплементаційних актів.

Цифровий паспорт на будівельну продукцію

Попередня угода передбачає створення системи цифрових паспортів будівельної продукції, аналогічних тим, що запропоновані у Положенні про екодизайн. Комісія буде уповноважена визначати функціональні можливості та вимоги цієї системи паспортів продукції за допомогою делегованих актів.

Зелені публічні закупівлі

Європейська Комісія буде наділена повноваженнями встановлювати обов’язкові мінімальні вимоги до екологічної сталості шляхом делегованих актів для публічних закупівель будівельної продукції, стимулювати попит і попит на екологічно сталу продукцію. Ці правила можуть застосовуватися до кожного контракту, який стосується будівельної продукції, в тому числі до контрактів на будівельні роботи, якщо держави-члени хочуть запровадити екологічні вимоги до цієї продукції.

Тимчасова угода також надає державам-членам можливість відхилятися від екологічних вимог у випадках, коли їх застосування призведе до низької ринкової пропозиції на необхідну будівельну продукцію, коли не буде відповідних тендерів та у випадках, коли вони призводять до непропорційно великих витрат, що змушує державу-члена витрачати більше 10% порівняно зі сценарієм, коли вимоги не застосовуватимуться.

Досягнута політична угода дозволить будівельникам стати ключовими дійовими особами зеленого та цифрового переходу. Будівельна продукція майбутнього вимагатиме видобутку меншої кількості ресурсів і генеруватиме менше забруднення та відходів, тому будівлі не лише захищатимуть від екстремальних кліматичних умов, а й допоможуть боротися зі зміною клімату.

Детальніша інформація: