29 січня 2024 року Рада ЄС прийняла два нормативних акти, спрямовані на поступове скорочення використання фторованих газів (F-газів) і речовин, які спричиняють глобальне потепління і виснажують озоновий шар.

Довідково. Фторовані парникові гази (F-гази), такі як гідрофторвуглеці (HFC), перфторвуглеці (PFC) і гексафторид сірки (SF)6) містяться в широкому асортименті продуктів, що використовуються в побуті, включаючи холодильники, кондиціонери та ліки. Вони також використовуються в теплових насосах і розподільних пристроях в електроенергетичних системах. Вплив F-газів на глобальне потепління в кілька сотень тисяч разів сильніший впливу CO2. Зараз викиди F-газів становлять 2,5% від загального обсягу викидів парникових газів в ЄС, але на відміну від інших викидів парникових газів, їхня кількість подвоїлася між 1990 і 2014 роками.

Озоноруйнівні речовини (ODS) — це хімічні речовини, які утворюють діру в захисному озоновому шарі, що поглинає ультрафіолетове (УФ) випромінювання Сонця (яке викликає рак) і зменшує загальну кількість ультрафіолетових променів, що досягають поверхні Землі.

Обидві категорії вже регулюються на рівні ЄС через Регламент про F-гази 2014 року та Регламент про озоновий шар 2009 року відповідно, щоб виконати зобов’язання за Монреальським протоколом (1987 рік) і Кігалійською поправкою (2019 рік).

Фторовані гази

Згідно з новими правилами, споживання гідрофторвуглеців (ГФВ) буде повністю припинено до 2050 року. Виробництво гідрофторвуглеців буде поступово скорочено до мінімуму (15%) з 2036 року. 

Вводиться повна заборона на розміщення на ринку продуктів та обладнання, що містять гідрофторвуглеці, для кількох категорій, для яких технологічно та економічно доцільно перейти на альтернативи F-газу, включаючи деякі побутові холодильники, охолоджувачі, піни та аерозолі. Також встановлюються конкретні дати повної відмови від використання F-газів у кондиціонуванні повітря, теплових насосах і розподільних пристроях.

Озоноруйнівні речовини 

Регламент забороняє ODS майже для всіх видів використання, зі строго обмеженими винятками. Текст містить виняток для використання ODS як сировини для виробництва інших речовин. Комісії буде доручено регулярно оновлювати список ODS, використання яких як сировини заборонено. Текст також дозволяє використовувати ODS в суворих умовах як технологічні агенти, в лабораторіях і для протипожежного захисту у спеціальних випадках, таких як військова техніка і літаки.

Детальніша інформація: