Згідно з аналітичною запискою Європейського агентства з навколишнього середовища (EEA), опублікованою 17 вересня 2024 року, скорочення використання PFAS, відомих як вічні хімікати, в меблях, одязі та інших текстильних виробах, є важливим для покращення переробки та переходу до більш циркулярної економіки.
Текстиль є одним із найбільших джерел забруднення PFAS у Європі. Поліфторовані алкільні речовини (PFAS), група високо стійких хімічних речовин, широко використовуються у багатьох продуктах на текстильній основі, включно з одягом, килимами та іншими побутовими товарами для гідроізоляції, захисту від масла, бруду і тепла, а також для підвищення довговічності. Однак вони зберігаються протягом тривалого часу і можуть накопичуватися в людях, тваринах і довкіллі, збільшуючи ризик серйозного впливу на здоров’я та довкілля.
Брифінг EEA «PFAS у текстилі в циркулярній економіці Європи» пропонує огляд того, як поточний процес обмеження використання PFAS в ЄС може вплинути на можливість повторного використання і переробки використаних текстильних виробів.
Наявна інформація свідчить про те, що існують альтернативи для заміни PFAS для більшості різних категорій текстилю. Однак для деяких категорій текстилю відсутні альтернативи або є непереконливі докази для оцінки їх технічної та економічної доцільності. До них відносяться, наприклад, деякі види засобів індивідуального захисту для пожежників.
Використання PFAS у текстилі створює бар’єр для більш тривалого використання, повторного використання, переробки та інших зусиль циркулярної економіки, спрямованих на уникнення потрапляння текстилю на звалища або спалювання в Європі чи за кордоном.
В аналітичній записці зазначається, що окрім переходу до екологічних альтернатив у нових текстильних виробах, існує потреба у визначенні та відокремленні PFAS після закінчення терміну служби текстилю, який вже використовується, але це рідко робиться на практиці. Більшість текстильних відходів в ЄС спалюються, але невідомо, чи це усуває PFAS належним чином.
Необхідно розвивати потенціал для належного знищення PFAS у великих масштабах у ЄС, тоді як в Європі та інших країнах слід уникати нерегульованого поводження з відходами, яке призводить до неконтрольованого захоронення відходів та їх відкритого спалювання.
Детальніша інформація: