Комітет Європейського Парламенту з навколишнього середовища 14 лютого 2024 року проголосував за цілі ЄС щодо скорочення харчових відходів і зобов’язання текстильної промисловості платити за відходи, які вона утворює.

Нові правила є частиною цілеспрямованого перегляду Рамкової директиви ЄС про відходи, представленої в липні 2023 року Європейською Комісією для скорочення харчових і текстильних відходів. Щорічно в ЄС утворюється 60 млн тонн харчових відходів (131 кг на людину) і 12,6 млн тонн текстильних відходів. Лише на одяг і взуття припадає 5,2 млн тонн відходів, що еквівалентно 12 кг відходів на людину щороку. За оцінками, менше 1% всього текстилю в усьому світі переробляється на нові продукти.

Депутати Європарламенту хочуть збільшити обов’язкові цілі щодо скорочення відходів, запропоновані Комісією, щонайменше до 20% у харчовій промисловості та виробництві (замість 10%) та до 40% на душу населення у роздрібній торгівлі, ресторанах, закладах громадського харчування та домогосподарствах (замість 30%) порівняно із середньорічним показником, отриманим у період з 2020 по 2022 рік. 

Депутати Європарламенту також хочуть, щоб Єврокомісія оцінила можливість і внесла відповідні законодавчі пропозиції щодо запровадження вищих цілей на 2035 рік (щонайменше 30% та 50% відповідно).

Розширена відповідальність виробника за текстильну продукцію, одяг і взуття

Нові правила, прийняті депутатами Європарламенту, встановлюють схеми розширеної відповідальності виробника, за допомогою яких економічні оператори, які роблять текстиль доступним на ринку ЄС, покриватимуть витрати на його роздільний збір, сортування та переробку. Держави-члени повинні будуть запровадити ці схеми через 18 місяців після набуття директивою чинності (порівняно з 30 місяцями, запропонованими Єврокомісією). Паралельно країни ЄС повинні будуть забезпечити до 1 січня 2025 року роздільний збір текстилю для повторного використання, підготовки до повторного використання та переробки.

Ці правила поширюватимуться на текстильні вироби, такі як одяг та аксесуари, ковдри, постільна білизна, штори, головні убори, взуття, матраци та килими, включно з продуктами, які містять матеріали, пов’язані з текстилем, такі як шкіра, композиційна шкіра, гума або пластик.

Детальніша інформація: