Європейська Комісія визначила, як сталим чином збирати, зберігати та використовувати вуглець для досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року. 6 лютого 2024 року Комісія прийняла Комюніке про управління промисловими викидами вуглецю, яке містить детальну інформацію про те, як технології можуть сприяти скороченню викидів на 90% до 2040 року та досягненню кліматичної нейтральності до 2050 року.

Промислове управління викидами вуглецю відноситься до набору технологій, спрямованих на уловлювання або видалення COбезпосередньо з атмосфери, транспортування та постійне його зберігання або використання. 

У Законі про промисловість з нульовим рівнем викидів Комісія запропонувала, щоб ЄС розробляв потужності для зберігання CO2 до 2030 року обсягом щонайменше 50 млн тонн на рік. Виходячи з оцінки впливу на рекомендовану ЄС кліматичну мету до 2040 року, ця цифра має зрости приблизно до 280 млн тонн до 2040 року. У Комюніке про управління промисловими викидами вуглецю викладено комплексний політичний підхід для досягнення цих цілей.

Комюніке визначає набір заходів, які необхідно вжити на рівні ЄС і на національному рівні, щоб уможливити розгортання технологій та необхідної інфраструктури для створення єдиного ринку CO2 в Європі протягом наступних десятиліть.

Комісія оцінить обсяги CO2які необхідно видалити безпосередньо з атмосфери (промислове видалення вуглецю) для задоволення амбіцій ЄС щодо скорочення викидів на 2040 та 2050 роки, а також оцінить загальні цілі та політичні заходи для їх досягнення. Це включатиме оцінку того, як видалення та постійне зберігання CO2 можуть бути враховані в рамках Системи торгівлі викидами ЄС (ETS).

Щоб допомогти розширити ринок уловлювання та постійного зберігання викидів CO2, Комісія створить керівництво для процесів отримання дозволів на проєкти і створить атлас потенційних місць зберігання. Комісія має на меті створити чітку систему обліку викидів вуглецю для використання уловленого CO2. Це допоможе прискорити поглинання сталого вуглецю в промислових секторах.

Для того, щоб промислові проєкти з управління викидами вуглецю реалізовувалися на місцях, Комісія розробляє низку горизонтальних заходів, які можуть створити більш привабливе середовище для інвестицій.

  • Інвестиції та фінансування: ЄС та держави-члени повинні продовжувати просувати проєкти з управління промисловими викидами вуглецю в рамках програм енергетичної інфраструктури ЄС і можуть розглянути важливі проєкти, що становлять спільний європейський інтерес (IPCEI). Комісія оцінить, чи можуть певні проєкти з уловлювання CO2 вже бути підтримані за допомогою ринкових механізмів фінансування, таких як конкурентні аукціони в рамках Інноваційного фонду.
  • Дослідження, інновації та інформування громадськості: Єврокомісія розгляне питання про збільшення фінансування досліджень та інновацій у проєктах з управління промисловими викидами вуглецю за допомогою наявних інструментів, зокрема програми «Горизонт Європа» та Інноваційного фонду. Комісія також підтримає створення платформи обміну знаннями для проєктів уловлювання, використання та зберігання вуглецю (CCUS). 
  • Міжнародне співробітництво: Комісія прискорить роботу з міжнародними партнерами з питань промислового управління викидами вуглецю, зокрема щодо гармонізації звітності та обліку діяльності з управління викидами вуглецю, а також забезпечить, щоб міжнародні системи ціноутворення на вуглець враховували вилучення для вирішення проблеми викидів у секторах, які важко скоротити.

Наразі 20 держав-членів включили промислові рішення з управління викидами вуглецю до своїх проєктів Національних енергетичних та кліматичних планів.

Детальніша інформація: