Використання пестицидів можна зменшити за допомогою методів інтегрованої боротьби зі шкідниками  (IPM), які гарантують, що ферми залишаться економічно прибутковими, – повідомляє мережа європейських депутатів-фермерів Європарламенту в Комітеті з сільського господарства Європейського парламенту. 

Інтегрована боротьба зі шкідниками (IPM) – це екосистемна стратегія, яка фокусується на боротьбі зі шкідниками за допомогою комбінації різних методів і природних процесів, що застосовуються в порядку ієрархії, щоб звести до мінімуму використання хімічних засобів захисту рослин. Це такі методи, як щільність посівів, сівозміни та пошук замінників, таких як використання природних хижаків для боротьби зі шкідниками. На відміну від органічного землеробства, пестициди не заборонені в IPM, але повинні залишатися останнім засобом. 

Пропозиції щодо скорочення використання пестицидів удвічі до 2030 року обговорювалися на публічних слуханнях у Європарламенті 23 травня 2023 року за участі представників загальноєвропейської фермерської мережі IPMWORKS. Ця мережа об’єднує 22 групи з 16 країн ЄС і фінансується в рамках програми ЄС «Горизонт 2020». 

IPM закріплено в положеннях про продаж засобів захисту рослин у Директиві 2009/128/ЄС щодо досягнення сталого використання пестицидів, які є обов’язковими для виконання з 2014 року. Разом з тим, на думку багатьох депутатів Європарламенту, впровадження директиви залишається повільним, а концепція надто розпливчастою. Актуальним є питання, як збалансувати скорочення використання пестицидів з економічною життєздатністю фермерських господарств.

Протягом останніх двох років мережа IPMWORKS збирала дані про ферми, щоб продемонструвати, що можна обійтися без пестицидів, зберігаючи при цьому економічну активність. Наприклад, португальський овочівник Бруно Невеш зміг скоротити використання пестицидів на 75%, інвестуючи в контроль води та біологічні методи боротьби зі шкідниками з використанням ос і джмелів. У Бельгії Матіас Йонкхере, виробник полуниці у теплицях, зміг скоротити використання пестицидів на 95% і фунгіцидів – на 50% протягом п’яти років, поєднавши  стійкі до хвороб сорти, точний контроль температури в теплицях і природних хижаків. При цьому, фермери визнали, що їхні ферми так само прибуткові, і що у них кращий контроль над хворобами, ніж у їхніх сусідів.

Разом з тим, методи IPM досі не отримали широкого поширення в Європі. Це пов’язано з тим, що хімічна продукція є дешевшою порівняно з методами IPM. Крім того, значним є вплив консультантів з сільського  господарства, пов’язаних з агрохімічними фірмами, які здійснюють комерційний тиск і перешкоджають поширенню інформації щодо маловідомих методів IPM.

Детальніша інформація: