Від моніторингу якості повітря в Ірландії до зменшення використання хімікатів у будинках угорців, від заохочення більш екологічного вибору в Італії до очищення води в Литві та Польщі – по всій Європі проєкти екологічного врядування LIFE змінюють життя.
Програма LIFE підтримує проєкти, спрямовані на посилення екологічного врядування в ЄС. Належне врядування має важливе значення для ефективної імплементації законодавства ЄС, а також для залучення громадянського суспільства та забезпечення сталого майбутнього. LIFE фінансує різноманітні проєкти, спрямовані на позитивний екологічний, соціальний, інноваційний та економічний вплив.
Проєкти екологічного врядування LIFE незвичайні тим, що вони поєднують різні елементи для здійснення зеленого та справедливого переходу – такі як розбудова потенціалу, покращення участі громадськості, дотримання законодавства, доступ до правосуддя, сприяння змінам у поведінці та підвищення обізнаності. Вони створюють альянси між державними органами, приватним сектором, науковими колами, неурядовими організаціями та громадянським суспільством для досягнення спільної мети.
В Ірландії у проєкті LIFE EMERALD вимірювали якість повітря та надавали прогнози в рамках імплементації Директив ЄС про якість атмосферного повітря. До появи цього проєкту прогалини в даних про якість повітря ускладнювали впровадження ефективних заходів для її покращення. Тепер карти якості повітря з високою роздільною здатністю є загальнодоступними як для громадян, так і для осіб, що приймають рішення. Партнери по коаліції, яка впроваджувала проєкт, співпрацювали для збору та розповсюдження даних про якість повітря, підвищуючи обізнаність за допомогою кампаній у ЗМІ та освітніх програм у школах, лікарнях і місцевих органах влади. Ці дані також підтримали ефективні плани дій щодо якості повітря в Ірландії та сприяли кращій якості повітря.
Зміни в поведінці мають вирішальне значення для зеленого переходу. В Угорщині ініціатива «Зелений і безпечний спосіб життя» значно покращила використання в побуті сталих і безпечних хімічних продуктів. «Екокоманди», в яких взяли участь 920 осіб, переконали близько 31 тис. осіб знаходити інформацію про сталий розвиток на етикетках продуктів або використовувати більш екологічні та безпечні засоби для чищення. Кампанії та заходи в ЗМІ майже подвоїли обізнаність про екологічне маркування ЄС серед угорських споживачів у період з 2019 по 2023 рік, що призвело до зміни купівельних звичок.
Проєкти екологічного врядування LIFE – це не лише просування нових ініціатив, а й реалізація вже наявних.
В Італії, наприклад, проєкт LIFE MAGIS (Made Green in Italy scheme) допоміг запустити та просувати метод екологічного сліду продукту і пов’язану з ним схему «Зроблено зеленим в Італії», а також розробити нові правила екологічного сліду продукту для категорій товарів з метою стимулювання інновацій та заохочення споживачів купувати більш екологічні продукти. Проєкт створив правила для семи категорій, включаючи твердий овечий сир, шкіряні вироби та морозиво, а також співпрацював з 21 компанією для вимірювання та зменшення впливу їхньої продукції на довкілля. Завдяки LIFE MAGIS ініціатива екологічного сліду продукту буде відтворена і впроваджена в інших секторах по всьому ЄС.
Довідково. Метод екологічного сліду, заснований на оцінці життєвого циклу продукту, надає правила для кількісної оцінки та передачі інформації про вплив продуктів, зокрема товарів і послуг, на довкілля. Метод зосереджується на зниженні впливу по всьому ланцюжку постачання продукції — від видобутку сировини до управління відходами (починаючи з видобутку природних ресурсів і сировини, обробки, виробництва, пакування та розповсюдження, використання та обслуговування, видалення, управління відходами і закінчуючи переробкою і відновленням). Усі 7 етапів життєвого циклу продукту вимагають ресурсів і супроводжуються викидами. Кожен з них впливає на довкілля та людину. Метод містить конкретні вимоги до моделювання матеріальних потоків, викидів і обсягів відходів, що забезпечує повне розуміння та управління впливом на довкілля.
Через потепління клімату цвітіння водоростей все частіше стає все більш шкідливим як для здоров’я людей, так і для довкілля. Проєкт AlgaeService for LIFE (Послуги водоростей для життя) створює циркулярну економіку водоростей, знаходячи рішення для збору надлишкової біомаси. Водночас проєкт попереджає споживачів у Литві та Польщі про небезпеку вживання води, забрудненої водоростями. Проєкт включав три напрямки: збір біомаси водоростей для виробництва біогазу та добрив; проведення інформаційно-просвітницької кампанії з використанням доповідей, відеороликів і листівок, а також робота з органами влади щодо нових положень. Сукупний вплив цих зусиль вплинув на розробку литовських гігієнічних норм.
Проєкти екологічного врядування LIFE досягли чудових результатів, таких як:
- імплементація законодавства ЄС;
- підвищення обізнаності з екологічних проблем;
- заохочення як споживачів, так і політиків до зміни поведінки.
Вони мають вирішальне значення для успіху Програми LIFE у досягненні своєї мети – покращення екологічного врядування, дотримання природоохоронного законодавства та сприяння сталому майбутньому.
Зараз відкрито прийом заявок на фінансування 571 млн євро для проєктів LIFE у 2024 році, включаючи 6,5 млн євро на проєкти з екологічного врядування.
Детальніша інформація: