У листопаді 2023 року неприбуткова благодійна організація CDP, яка підтримує світову систему даних про вплив на довкілля країн, компаній і державних органів, опублікувала свій щорічний список міст, дружніх до планети. В межах цього списку відзначаються міста, які вживають найамбітніших кліматичних заходів і тому потрапляють у «Список А». У 2023 році 22 європейських міста потрапили до цього престижного списку (для порівняння, у 2002 році – 21 місто).
Рейтинг CDP, який стартував у 2018 році, відзначає досягнення міст та їхню відданість боротьбі зі зміною клімату. Останні дані CDP показують, що 80% міст у всьому світі зіштовхуються з кліматичними небезпеками, а 70% очікують, що ці небезпеки стануть більш інтенсивними. Тому узгоджені кліматичні дії міст мають вирішальне значення.
У континентальній Європі 112 міст потрапили у глобальний рейтинг CDP, з них 22 міста отримали оцінку A. Майже дві третини тих, хто увійшов до списку 2023 року, повертаються до списку А щонайменше другий рік поспіль.
У цьогорічному списку фігурують як столиці, так і менші міста (80% міст зі списку налічують менше 1 млн жителів). Це свідчить про те, що для того, щоб бути кліматичним лідером, не завжди потрібні величезні фінансові ресурси.
Лідирують у сфері екологічної звітності та дій скандинавські міста: 12 міст у Данії, Швеції, Норвегії, Фінляндії та Ісландії включені до списку А на 2023 рік.
Столиця Швеції Стокгольм робить значний крок у напрямку більш раціонального використання своїх ресурсів, зобов’язавши домогосподарства сортувати та утилізувати харчові відходи окремо. Потім ці відходи можна біологічно обробити та перетворити на біогаз (відновлюване паливо для автобусів, вантажівок і легкових автомобілів), а також на біодобрива.
У Данії маленьке місто Хельсінгьор зосереджує свої адаптаційні заходи на підготовці до підвищення рівня моря після того, як шторми завдали значної шкоди забудованим прибережним територіям. Разом із сусіднім містом Хундестед Хельсінгьор розробив спільний план захисту північного узбережжя Данії із загальною метою захисту від ерозії протягом наступних 50 років.
Париж отримав визнання за його зусилля з мобілізації громадян. Близько 27 тис. кліматичних волонтерів беруть участь в інформаційних зустрічах і тренінгах. Вони поширюють у своїх громадах інформацію про пом’якшення наслідків та адаптацію, одночасно пропагуючи сталі практики.
Німецьке місто Мюнстер за допомогою кліматичних прогулянок привертає увагу до того, як зміна клімату впливає на життя його жителів. Ці екскурсії містом залучають місцевих жителів до процесу адаптації та спонукають їх до дій у їхньому повсякденному житті.
Зіштовхнувшись із дедалі частішою екстремальною спекою, місто Сарагоса в Іспанії надає допомогу людям, які відчувають наслідки зміни клімату для здоров’я. Це включає вдосконалення профілактичних дій, систем попередження та інформації, мереж соціальної допомоги та низку проєктів, спрямованих на подолання наслідків екстремальних температур для здоров’я, особливо для більш уразливих членів суспільства.
Мілан в Італії запровадив план енергетичної модернізації муніципальних будівель, який охоплює як житлові, так і нежитлові будівлі. Мета полягає в тому, щоб до 2030 року вдвічі скоротити викиди парникових газів, що утворюються в результаті опалення муніципальних будівель, і досягти нульового рівня викидів від опалення до 2040 року.
Повний список міст Європи з рейтингом А: Афіни, Барселона, Копенгаген, Гімарайнш, Хельсінгьор, Лунд, Мадрид, Мальме, Мангейм, Мілан, Мюнстер, Осло, Париж, Рейк’явік, Сарагоса, Стокгольм, Тампере, Тронхейм, Турін, Турку, Уппсала та Вантаа-Сіті.
У Великій Британії, яка розглядалася окремо від Європи, до списку А потрапили 26 міст. Серед них – великі міські центри, такі як Единбург, Белфаст, Бірмінгем і Лондонський Сіті, а також менші муніципалітети, такі як Північний Тайнсайд на півночі Англії та Перт і Кінросс у Шотландії.
Детальніша інформація: