Морські птахи гинуть через мільйони тонн пластикових відходів, які щороку викидаються в океан. Проєкт LIFE SeaBiL намагається зменшити вплив пластику на цих тварин і визначити основні джерела пластикового забруднення, щоб з ними можна було боротися.

Ми використовуємо і викидаємо пластик щодня, і це створило величезну проблему з відходами. Згідно з даними ЮНЕП 2021 року, очікується, що без значних дій потік пластикових відходів у водні екосистеми зросте майже втричі з приблизно 11 млн тонн у 2016 році до приблизно 29 млн тонн до 2040 року.

Це завдає жахливої шкоди птахам, які залежать від прибережних і морських середовищ існування. Пластик може впливати на морських птахів кількома способами. Деякі заплутуються у пластиковому смітті, що призводить до травм і смерті. Птахи також можуть поїдати невеликі фрагменти пластику, сприйнявши його як їжу або проковтнувши пластик через з’їдену ними здобич. 

Потрапляючи у травний тракт птаха, пластикові фрагменти можуть викликати запалення, рубці, вплинути на здатність птахів харчуватися і призвести до поліорганного пошкодження. Проблема загострилася настільки, що тепер у вчених є назва пластикової хвороби у птахів – «пластикоз». За оцінками деяких досліджень, 74-90% морських птахів мають пластик у шлунку. Тим не менш, мало що відомо про те, які види найбільш схильні до ризику забруднення пластиком або які види пластику завдають найбільшої шкоди.

Працюючи на п’яти пілотних ділянках у заповідниках і природних парках Франції, Іспанії та Португалії, проєкт LIFE SeaBiL створив транснаціональну мережу моніторингу птахів, які постраждали від забруднення пластиком. Проєкт адаптував додаток, розроблений SEO Birdlife, щоб дати можливість волонтерам повідомляти про морських птахів, які постраждали або загинули. Центри порятунку та реабілітації диких тварин у трьох країнах також можуть використовувати цей додаток, щоб повідомляти про постраждалих морських птахів, яких привезли волонтери.

Зразки тканин птахів відправляють на аналіз науковим партнерам проєкту, щоб зрозуміти, як на птахів вплинуло забруднення пластиком. Один із партнерів проєкту – Португальське товариство з вивчення птахів (SPEA) – також досліджувало гнізда морських птахів на островах Берленгас неподалік від Лісабона, щоб оцінити, як пластик впливає на місця розмноження. Кінцева мета проєкту полягає в тому, щоб визначити один або кілька показових видів, які можуть виступати в якості індикаторів того, як забруднення пластиком впливає на морські середовища існування, і допомогти виявити, як пластикові відходи впливають на окремі види птахів.

Наявність видів-індикаторів впливу пластикових відходів на морських птахів може допомогти державам-членам ЄС оцінити, чи досягли вони належного екологічного статусу, що є головною метою відповідно до Рамкової директиви ЄС про морську стратегію (MSFD). 

Поряд із цією моніторинговою роботою LIFE SeaBiL працює на п’яти пілотних ділянках, щоб зменшити вплив очищення пляжів, які можуть бути ненавмисно витоптаними, і таким чином потривожать вразливих берегових птахів. Деякі птахи, такі як пісочник морський (Charadrius alexandrinus), будують свої гнізда прямо на піску, тому потрібно подбати про те, щоб випадково не нашкодити їм. Команда LIFE SeaBiL створила посібник для організаторів прибирання пляжів і запропонувала навчальні онлайн-курси.

У 2023 році 45,7 тис. осіб взяли участь у понад 555 заходах зі збору сміття у рамках кампанії ЄС із прибирання пляжів, і ще тисячі візьмуть участь у подібних заходах у 2024 році. В рамках проєкту проводиться навчання збирачів морського сміття на об’єктах Natura 2000 у Франції та Іспанії, щоб вони могли класифікувати сміття стандартним способом. Шість баків для збору берегового сміття були встановлені на двох пілотних майданчиках в Іспанії. 

Детальніша інформація: