Незважаючи на те, що експлуатація теплового насоса залишається досить дорогою в значній частині Європи, у звіті Об’єднаного дослідницького центру ЄС визначено три країни ЄС, які добре підходять для теплових насосів завдяки конкурентоспроможній ціні електроенергії порівняно з газом.

Теплові насоси, які описуються як «реверсивні холодильники» і опалюють будинки за допомогою електроенергії та зовнішньої температури, вважаються важливими для того, щоб зробити опалення та охолодження будинку безпечними для клімату. За оцінками Європейської Комісії, до 2040 року в ЄС буде встановлено понад 80 млн пристроїв.

Однак, при більш високих початкових витратах, при встановленні теплових насосів покладаються на те, що електроенергія не буде занадто дорогою у порівнянні з газом. Промисловість та експерти припускають, що електроенергія має коштувати не більше ніж у два з половиною рази дорожче за газ. 

У новому звіті Об’єднаного дослідницького центру ЄС визначено три країни ЄС, де співвідношення цін на енергію дозволяє віддавати перевагу тепловим насосам. Це Швеція, Болгарія і Португалія. У кожній країні електроенергія щонайбільше на 50% дорожча за газ — це співвідношення слугує на користь теплових насосів, які працюють втричі ефективніше, ніж газові котли.

Хоча правильне співвідношення цін на енергію підвищує темпи впровадження теплових насосів, це не єдиний фактор. Державні субсидії на встановлення також мають велике значення.

У Швеції встановлено понад 2 млн теплових насосів – кожен п’ятий громадянин володіє одним. Для порівняння, на кожні 50 жителів Німеччини припадає лише один тепловий насос. Теплові насоси у Швеції, які підтримуються субсидіями до 1890 євро, є найбільш ефективними для скорочення викидів, оскільки електроенергетичний баланс країни вже майже повністю відновлюваний. Звіт показує, що кожен новий тепловий насос у Швеції викидає на 99% менше CO2, ніж викопний обігрівач.

У Португалії на ринку теплових насосів домінують теплові насоси повітря-повітря, відомі як кондиціонери. Проте, незважаючи на вигідне співвідношення цін, на кожні 37 громадян припадає лише один пристрій. Схема підтримки, що покриває 85% витрат на встановлення, обмежена 2500 євро.

Незважаючи на вигідне співвідношення цін, теплові насоси в Болгарії не настільки поширені — на кожних 160 громадян припадає лише один пристрій.

Найгірші результати

Деякі країни виділяються своїм дивовижним співвідношенням ціни на електроенергію до газу: Італія, Бельгія та Литва.

Десятиліття встановлення кондиціонерів призвели до порівняно високої частки теплових насосів в Італії. Ці агрегати забезпечують охолодження влітку. В результаті встановлюється один прилад на кожних 20 громадян. Однак електроенергія в Італії у чотири рази дорожча за газ, тому їх використання для опалення взимку є набагато менш привабливим.

Бельгія малює схожу картину, за винятком того, що більшість теплових насосів, які продаються, є більшими, дорожчими (але більш ефективними) моделями на водній основі, тому їх частка в продажах становить лише 12%. При співвідношенні ціни електроенергії до газу, подібному до італійського, вони мають  високі інвестиційні та експлуатаційні витрати.

Лише Литва, де електроенергія у п’ять разів дорожча за газ, має менш сприятливу систему ціноутворення на енергоносії. Проте, завдяки щедрим державним субсидіям, з 2019 року теплові насоси склали майже 50% продажів нових обігрівачів.

Детальніша інформація: