15 травня 2024 року Європейська Комісія за підтримки Світового банку опублікувала 3 нові звіти про інвестування у життєстійкість до стихійних лих, вартість стратегій адаптації та фінансові наслідки лісових пожеж і посух.

Європа зазнає величезних втрат і руйнувань через кліматичні катастрофи, оскільки континент нагрівається швидше, ніж будь-який інший регіон світу:

  • 2023 рік став найспекотнішим роком за всю історію спостережень, загальна сума лих по всій Європі перевищила 77 млрд євро; 
  • оцінки прямих збитків від лісових пожеж у 2023 році становили 2 млрд євро в Греції, 1 млрд євро в Італії та близько 913 млн євро в Іспанії;
  • на реагування на лісові пожежі припадає понад третина витрат на реагування в бюджеті Механізму цивільного захисту Союзу (UCPM);
  • за сценарієм потепління на 3°C прогнозується, що економічні втрати зростуть приблизно до 175 млрд євро, або 1,38% ВВП ЄС.

За фінансування Європейської Комісії у співпраці зі Світовим банком було розроблено три аналітичні звіти щодо визначення пріоритетів інвестицій у життєстійкість до стихійних лих і зміни клімату, визначення вартості адаптації до зміни клімату та підвищення фінансової стійкості. Дослідження для звітів охоплювало численні небезпеки, включаючи повені, лісові пожежі, землетруси та зсуви з акцентом на критичну інфраструктуру та системи реагування на надзвичайні ситуації. 

Перший звіт From Data to Decisions: Tools for Making Smart Investments in Prevention and Preparedness in Europe (Від даних до рішень: інструменти для розумних інвестицій у запобігання та готовність у Європі) містить рекомендації і приклади для осіб, які приймають рішення, та практиків щодо того, як робити цілеспрямовані та розумні інвестиції для підвищення життєстійкості життєво важливих секторів до стихійних лих і клімату. Це стосується і тих осіб, які надають послуги з реагування на надзвичайні ситуації. Звіт показує, що критична інфраструктура піддається численним небезпекам, включаючи повені, лісові пожежі, землетруси і зсуви. У рекомендаціях пропонується пріоритезувати інвестиції у критичну інфраструктуру та послуги.

Другий звіт Climate Adaptation Costing in a Changing World: Valuing climate adaptation helps us orient our compass toward effective and resilient pathways (Витрати на адаптацію до клімату в мінливому світі: оцінка адаптації до клімату допомагає нам орієнтувати наш компас на ефективні та життєстійкі шляхи) пропонує свіжий погляд на витрати, які несе країна для адаптації до наслідків зміни клімату. Звіт містить  заклик до Європи збільшити інвестиції в адаптацію до зміни клімату.

Третій звіт Financially Prepared: The Case for Pre-positioned Finance in European Union Member States and Countries under EU Civil Protection Mechanism (Фінансова підготовка: доцільність попереднього фінансування в державах-членах Європейського Союзу та країнах, які входять до механізму цивільного захисту ЄС) присвячений фінансовим наслідкам лісових пожеж і посух. Він також надає попереднє уявлення про розрив у фінансуванні, з яким зіштовхується ЄС і деякі держави-члени ЄС, між наявними фінансами та необхідними коштами.

Детальніша інформація: