Єврокомісія пропонує цілеспрямований перегляд Спільної сільськогосподарської політики (CAP) для підтримки фермерів ЄС.

Законодавча пропозиція Європейської Комісії є прямою відповіддю на сотні запитів, отриманих від представницьких організацій фермерів і держав-членів. Вона доповнює короткострокові дії Комісії, які вже здійснюються, щоб допомогти зменшити адміністративний тягар для фермерів.

У перший рік впровадження чинної CAP (2023-2027 рр.) фермери ЄС зіткнулися з проблемами повного дотримання деяких стандартів, корисних для довкілля та клімату, які називаються «хорошими сільськогосподарськими та екологічними умовами» (GAEC). Оскільки більшість виплат CAP, які отримують фермери, пов’язані з цим набором з дев’яти стандартів, їх також називають умовами.

Європейська Комісія пропонує цілеспрямований перегляд певних умов:

  • GAEC 8 про непродуктивні ознаки: Фермери ЄС повинні будуть підтримувати існуючі ландшафтні особливості на своїх землях, але більше не будуть зобов’язані виділяти мінімальну частину своїх орних земель під непродуктивні площі, такі як перелоги. Натомість вони можуть вирішити на добровільній основі залишити частку своїх орних земель непродуктивною або створити нові ландшафтні об’єкти (такі як живоплоти чи дерева), і таким чином отримати додаткову фінансову підтримку через екосхему, яку всі держави-члени повинні будуть запропонувати у своїх стратегічних планах CAP. Усі фермери ЄС будуть заохочені підтримувати непродуктивні площі, вигідні для біорізноманіття, не побоюючись втрати доходів.
  • GAEC 7 про сівозміну: Фермери ЄС зможуть виконати цю вимогу, вибравши ротацію або диверсифікацію своїх культур, залежно від умов, з якими вони зіштовхуються, і якщо їхня країна вирішить включити опцію диверсифікації сільськогосподарських культур до свого стратегічного плану CAP. Гнучкість у проведенні диверсифікації культур замість лише сівозміни дозволить фермерам, які страждають від регулярної посухи або надмірної кількості опадів, легше виконувати цю вимогу.
  • GAEC 6 щодо ґрунтового покриву в чутливі періоди: Держави-члени матимуть набагато більшу гнучкість у визначенні чутливих періодів і практик, дозволених для виконання цієї вимоги, у світлі їхніх національних і регіональних умов, а також у контексті зростаючої мінливості погоди.

На додаток до цих конкретних змін Комісія пропонує, щоб держави-члени могли звільнити певні культури, типи ґрунтів або системи землеробства від дотримання вимог щодо обробітку ґрунту, ґрунтового покриву та сівозміни/диверсифікації (відповідно GAECs 5, 6, 7). Також можливі цільові винятки, що дозволяють оранку для відновлення постійних пасовищ на ділянках Natura 2000 у разі, якщо вони пошкоджені хижаками або інвазійними видами (GAEC 9). Ці винятки повинні бути обмежені за площею і встановлюватися тільки там, де вони виявляться необхідними для вирішення конкретних проблем. 

У крайніх випадках, коли несприятливі погодні умови заважають фермерам належним чином працювати та дотримуватися вимог GAEC, держави-члени також можуть запровадити тимчасові винятки. Ці винятки мають бути обмежені в часі та застосовуватися лише до бенефіціарів, яких це стосується.

І останнє, але не менш важливе: Комісія пропонує звільнити малі господарства площею до 10 га від контролю і штрафів, пов’язаних із дотриманням вимог щодо умовності. Це значно зменшить адміністративне навантаження, пов’язане з контролем, для малих фермерів, які становлять 65% бенефіціарів CAP.

Стратегічні плани CAP виділяють 32% від загального бюджету CAP (близько 98 млрд євро) на добровільні дії, спрямовані на досягнення цілей у сфері охорони довкілля, клімату та добробуту тварин. Запропоновані зміни зберігають цей безпрецедентний бюджет і забезпечують підвищену гнучкість для досягнення екологічних цілей CAP.

Зміцнення позицій фермерів у ланцюжку постачання продовольства є одним із ключових завдань CAP. На рівні ЄС вже запроваджено низку заходів, спрямованих на забезпечення більшої справедливості та захист фермерів від недобросовісної торгової практики. Щоб зробити свій внесок у поточні дискусії з міністрами сільського господарства та Європейським Парламентом, Комісія представляє кілька варіантів дій:

  1. У рамках негайного результату Єврокомісія запустить спостереження за виробничими витратами, маржею і торговою практикою в ланцюжку поставок агропродовольчої продукції. 
  2. Комісія пропонує варіанти цілеспрямованого вдосконалення чинної законодавчої бази, встановленої в Регламенті про створення спільної організації ринку сільськогосподарської продукції. Ці варіанти включають посилення правил, що застосовуються до контрактів, які фермери укладають з покупцями у харчовій промисловості або роздрібній торгівлі, а також зміцнення організацій виробників, щоб дозволити фермерам співпрацювати та діяти колективно більш ефективним способом по відношенню до інших учасників ланцюга постачання харчових продуктів. 
  3. Комісія проведе ретельну оцінку Директиви про недобросовісну торговельну практику в ланцюжку постачання харчових продуктів, яка діє з 2021 року. 

Детальніша інформація: