Європейська обсерваторія кліматичної нейтральності (ECNO), яка відстежує просування ЄС до вуглецевої нейтральності, заявила у звіті «Стан прогресу ЄС на шляху до кліматичної нейтральності», опублікованому 2 липня 2024 року, що ЄС необхідно подвоїти цільові інвестиції для досягнення своєї кліматичної мети до 2030 року. Темпи відповідних дій Європи повинні прискоритися.

Існують «багатообіцяючі ознаки прогресу» в декарбонізації виробництва електроенергії та промисловості, а також у впровадженні чистих технологій, заявила Європейська обсерваторія кліматичної нейтральності (ECNO), яка відстежує просування ЄС до вуглецевої нейтральності. Але «наразі прогрес в цілому все ще занадто повільний». Згідно зі звітом, країни ЄС рухаються у «неправильному напрямку» у своїх зусиллях щодо зниження рівня вуглекислого газу, оскільки природні поглиначі вуглецю продовжують зникати, а відсутність інвестицій у кліматичні питання ставить під загрозу прогрес. Існує нагальна потреба в подальшому розширенні сталих лісових практик і сприянні відновленню, лісовідновленню та сталому управлінню.

Звіт спирається на дані за 2022 рік, коли вторгнення Росії в Україну підштовхнуло ЄС до енергетичної кризи. Того року ЄС зафіксував дефіцит інвестицій у розмірі 406 млрд євро лише для енергетичного, будівельного і транспортного секторів порівняно з тим, що необхідно для досягнення кліматичної мети до 2030 року.

ЄС зобов’язався скоротити викиди парникових газів щонайменше на 55% до 2030 року порівняно з рівнем 1990 року. Щоб відповідати кліматичній меті, щорічні інвестиції у зазначені сектори мають подвоїтися до 800 млрд євро.

У звіті порівнювалися потреби в інвестиціях з тим, що було витрачено домогосподарствами, компаніями та урядами у 27 країнах-членах ЄС у 2022 році. У цьому році субсидії на викопне паливо потроїлися порівняно з рівнем 2021 року і досягли 190 млрд євро, оскільки уряди прагнули підтримати домогосподарства та компанії, які зіткнулися з підвищенням цін на енергоносії.

Субсидії на викопне паливо необхідно поступово скасовувати та перенаправляти на фінансування переходу. Щоб прискорити перехід, необхідно збільшити інвестиції у критично важливі сфери, зокрема, в енергоефективну реконструкцію будівель, встановлення електричних теплових насосів, розширення вітрової та сонячної енергетики, покращення електромережі, нарощування залізничного та громадського транспорту, а також пасажирських транспортних засобів з нульовим рівнем викидів і відповідних зарядних станцій.

Прискорення темпів кліматичних дій також означає прискорення розгортання відновлюваних джерел енергії та поступову відмову від вугілля, нафти та газу. Щоб досягти кліматичної мети до 2030 року, частка відновлюваної електроенергії має зростати в 1,4 раза швидше, тоді як поступова відмова ЄС від викопного палива має прискоритися в 1,8 раза.

Детальніша інформація: