5 листопада 2024 року Рада ЄС дала остаточне зелене світло переглянутій директиві ЄС щодо очищення міських стічних вод. Переглянута директива розширює сферу дії на менші агломерації, охоплює більшу кількість забруднювачів, включно з мікрозабруднювачами, і сприяє енергетичній нейтральності. Нові правила є одним із ключових досягнень у рамках плану дій ЄС щодо нульового забруднення.
Довідково. Директива про очищення міських стічних вод була прийнята в 1991 році. Метою цієї директиви був «захист довкілля від несприятливого впливу скидів стічних вод із міських джерел і конкретних галузей промисловості». Комісія провела оцінку директиви у 2019 році. Оцінка підтвердила, що попередня директива довела свою високу ефективність у зменшенні забруднення води та вдосконаленні очищення скидів стічних вод протягом останніх трьох десятиліть. Однак це також показало, що все ще існують джерела забруднення, які ще не були належним чином охоплені існуючими правилами. Вони включали забруднення від менших агломерацій і широкий спектр шкідливих мікрозабруднювачів. Крім того, оцінка підкреслила, що сектор міських стічних вод є одним із найбільших споживачів енергії у державному секторі.
Відповідно до переглянутої директиви, держави-члени повинні збирати та очищати стічні води з усіх агломерацій понад 1 000 еквівалентів населення (вимірювання, яке використовується для розрахунку забруднення міських стічних вод) відповідно до мінімальних стандартів ЄС (замість порогу в 2 000 еквівалентів населення, встановленого попередніми правилами).
Довідково. Еквівалент населення, або одиниця навантаження на душу населення, є параметром для характеристики промислових стічних вод. Він, по суті, порівнює забруднюючий потенціал промисловості (у перерахунку на біорозкладну органічну речовину) з населенням (або певною кількістю людей), яке вироблятиме таке ж забруднююче навантаження.
Для кращої боротьби із забрудненням і запобігання скиданню неочищених міських стічних вод у довкілля всі агломерації від 1 000 до 2 000 еквівалентів населення повинні бути забезпечені системами збору, а всі джерела побутових стічних вод повинні бути підключені до цих систем до 2035 року.
Для таких агломерацій до 2035 року держави-члени повинні будуть видаляти біорозкладну органічну речовину з міських стічних вод (вторинне очищення) перед їх скидом у довкілля. Винятки застосовуватимуться до держав-членів, де охоплення систем збору є дуже низьким і тому вимагатиме значних інвестицій. Держави-члени, які приєдналися до ЄС зовсім недавно і вже нещодавно зробили значні інвестиції для імплементації поточної директиви (тобто Румунія, Болгарія та Хорватія), також можуть скористатися винятками.
До 2039 року видалення азоту та фосфору (третинне очищення) стане обов’язковим для міських очисних споруд, які очищують міські стічні води з навантаженням 150 000 еквівалентів населення та вище. Для цих міських очисних споруд до 2045 року держави-члени повинні будуть застосувати додаткову обробку для видалення мікрозабруднювачів, відому як четвертинна обробка.
Виробники фармацевтичних і косметичних засобів – основного джерела мікрозабруднювачів у міських стічних водах – повинні будуть вносити мінімум 80% додаткових витрат на четвертинну обробку через схему розширеної відповідальності виробника та відповідно до принципу «забруднювач платить».
Сектор очищення міських стічних вод може відіграти важливу роль у значному скороченні викидів парникових газів і допомозі ЄС у досягненні мети кліматичної нейтральності. Нові правила вводять ціль енергетичної нейтральності, що означає, що до 2045 року міські очисні споруди, які обробляють навантаження у 10 000 еквівалентів населення і вище, повинні будуть використовувати енергію з відновлюваних джерел.
Детальніша інформація: