20 лютого 2024 року Рада ЄС та Європейський Парламент досягли попередньої політичної домовленості стосовно регламенту про створення першої загальноєвропейської системи сертифікації на рівні ЄС для постійного видалення вуглецю, вуглецевого землеробства та зберігання вуглецю у продуктах.
Загальноєвропейська добровільна система сертифікації високоякісних засобів для видалення вуглецю сприятиме розвитку інноваційних технологій видалення вуглецю та вуглецевого землеробства, які сприяють досягненню кліматичних, екологічних цілей та цілей ЄС щодо нульового забруднення. Ця нова структура допоможе ЄС досягти кліматичної нейтральності, сертифікуючи видалення вуглецю та вуглецеве землеробство, щоб забезпечити прозорість і довіру, запобігаючи грінвошингу та створюючи нові можливості для бізнесу.
Угода встановлює правила сертифікації для:
- вуглецевого землеробства (зокрема, відновлення лісів і ґрунтів та уникнення емісії з ґрунтів, перезволоження торфовищ, більш ефективне використання добрив та інші інноваційні методи ведення сільського господарства);
- промислового видалення вуглецю (зокрема, біоенергетика з уловлюванням і зберіганням вуглецю або пряме уловлювання та зберігання вуглецю повітрям);
- зв’язування вуглецю у довговічних продуктах і матеріалах, таких як будівельні матеріали на основі деревини або біовугілля.
Попередньо узгоджений Регламент покращить здатність ЄС кількісно оцінювати, контролювати та перевіряти автентичність усіх цих форм видалення вуглецю. Зокрема, він встановлює правила для визнання схем сертифікації, які демонструють відповідність рамкам ЄС, а також конкретний набір критеріїв для забезпечення високої якості видалення вуглецю, а також прозорості та достовірності процесу сертифікації.
Узгоджені критерії гарантуватимуть, що видалення вуглецю:
- правильно визначено кількісно;
- зберігає вуглець протягом узгодженого довгострокового періоду (мінімум 35 років для вуглецю, що зберігається у виробах);
- виходить за рамки існуючих практик, а не просто підтримує статус-кво;
- сприятиме досягненню більш широких цілей сталого розвитку, наприклад, забезпечуючи позитивний вплив на біорізноманіття.
Текст, узгоджений співзаконодавцями, закликає Європейську Комісію створити загальний і прозорий електронний реєстр для всього ЄС через 4 роки після набрання чинності регламентом, щоб зробити інформацію про сертифікацію та підрозділи загальнодоступною, включаючи сертифікати відповідності та підсумки сертифікаційних аудитів. До цього часу схеми сертифікації повинні забезпечувати публічні реєстри на основі автоматизованих і сумісних систем. Єврокомісія за підтримки Експертної групи з видалення вуглецю продовжить свою роботу з розробки надійних методологій сертифікації для різних видів діяльності з видалення вуглецю.
Сертифіковане видалення вуглецю може стати основою нових економічних можливостей і може бути монетизоване за допомогою приватних схем і підтримки державного сектора. Вуглецеве землеробство створить нові бізнес-моделі для фермерів і лісівників і, як очікується, принесе значні переваги для біорізноманіття. Узгоджений регламент також заохочує використання довговічних будівельних продуктів на біологічній основі, щоб зв’язувати вуглець протягом кількох десятиліть або довше, стимулюючи нові екологічні технології будівництва.
Що стосується фінансової підтримки технологій видалення вуглецю, Регламент відкриває інноваційне приватне та державне фінансування. Єврокомісія продовжить фінансувати викиди вуглецю через різні програми, такі як Інноваційний фонд, Спільна сільськогосподарська політика, Фонд регіонального розвитку, програма LIFE та програма «Горизонт Європа».
Детальніша інформація: