24 квітня 2024 року Європейський  Парламент вжив нові заходи, щоб зробити упаковку більш екологічною та зменшити відходи упаковки в ЄС. Прийнятий регламент спрямований на боротьбу з відходами, кількість яких постійно зростає, гармонізацію правил внутрішнього ринку та стимулювання циркулярної економіки.

У 2018 році обіг паковання в ЄС склав 355 млрд євро. Це джерело відходів, що постійно зростає.  Загальна кількість відходів у ЄС зросла з 66 млн тонн у 2009 році до 84 млн тонн у 2021 році. Кожен європеєць утворив 188,7 кг відходів паковання у 2021 році, і очікується, що без додаткових заходів ця цифра зросте до 209 кг у 2030 році.

Правила, які були попередньо узгоджені з Радою ЄС, включають цілі щодо скорочення упаковки (5% до 2030 року, 10% до 2035 року та 15% до 2040 року) та вимагають від країн ЄС скоротити, зокрема, кількість відходів пластикової упаковки. Щоб зменшити кількість непотрібного паковання, для згрупованого паковання, транспортного паковання та паковання електронної комерції встановлено максимальне співвідношення порожнього простору 50%. Виробники та імпортери також повинні будуть подбати про те, щоб вага та об’єм паковання були зведені до мінімуму.

Деякі види одноразового пластикового паковання будуть заборонені з 1 січня 2030 року. До них належать паковання для необроблених свіжих фруктів і овочів, паковання для харчових продуктів і напоїв, наповнених і споживаних в кафе і ресторанах, окремі порції (наприклад, для приправ, соусів, вершків, цукру), мініатюрне паковання для туалетного приладдя і дуже легкі пластикові пакети-переноски (до 15 мкм).

Щоб запобігти негативним наслідкам для здоров’я, текст включає заборону на використання так званих «вічних хімікатів» (пер- та поліфторованих алкільних речовин або PFAS) вище певних порогових значень в упаковці, що контактує з харчовими продуктами. Заборона на вічні хімікати в упаковці харчових продуктів – це велика перемога для здоров’я європейських споживачів.

Для паковання алкогольних та безалкогольних напоїв (за винятком, наприклад, молока, вина, ароматизованого вина, міцних алкогольних напоїв), транспортної й торгової упаковки, а також згрупованої упаковки передбачені конкретні цілі повторного використання до 2030 року. Кінцеві дистриб’ютори напоїв та їжі на винос повинні будуть надати споживачам можливість принести власну тару. Вони також повинні будуть докласти зусиль, щоб до 2030 року пропонувати 10% продукції у форматі багаторазового паковання.

Згідно з новими правилами, все паковання (крім легкої деревини, пробки, текстилю, гуми, кераміки, порцеляни та воску) повинно підлягати вторинній переробці і відповідатисуворим критеріям.

Заходи також включають цільові показники мінімального вмісту переробленої сировини для пластикового паковання та мінімальні цілі щодо переробки відходів паковання за вагою.

До 2029 року 90% одноразової пластикової та металевої тари для напоїв (до трьох літрів) доведеться збирати окремо (за допомогою систем повернення депозитів або інших рішень, які забезпечують досягнення цільового показника збору).

Детальніша інформація: