3 червня 2024 року Європейська Комісія зробила подальші кроки для підтримки розвитку європейського ринку водню, розпочавши роботу над пілотним механізмом. 

Новий механізм був створений у рамках нещодавно прийнятого пакету декарбонізованих газів і водню і спрямований на прискорення інвестицій шляхом надання більш чіткої картини ринкової ситуації як покупців, так і постачальників і полегшення контактів між ними. Він діятиме протягом п’яти років і стане частиною Європейського водневого банку.

Водневий пілотний механізм збиратиме, оброблятиме та надаватиме доступ до інформації про попит та пропозицію на відновлюваний, низьковуглецевий водень та його похідні, що дозволить європейським покупцям працювати як з європейськими, так і з іноземними постачальниками. Він збиратиме та оброблятиме ринкові дані про розвиток водневих потоків і цін. 

3 червня 2024 року розпочався процес закупівель для пошуку постачальника послуг для розробки ІТ-платформи для роботи пілотного механізму. Єврокомісія планує підписати контракт до кінця 2024 року, щоб розпочати свою діяльність до середини 2025 року.

В Європі вже будуються перші масштабні електролізери та підписані перші угоди про відбір. Покращення прозорості попиту між постачальниками та споживачами допоможе прискорити остаточні інвестиційні рішення в Європі та сприятиме забезпеченню угод про продаж. Водень відіграватиме важливу роль у досягненні цілей Green Deal, поступовій відмові від російського викопного палива та підтримці декарбонізації і конкурентоспроможності європейської промисловості.

Пілотний водневий механізм є частиною поточної роботи Єврокомісії зі створення Європейської мультипродуктової платформи для спільної закупівлі стратегічних товарів, яка в майбутньому може охоплювати такі товари, як стратегічна сировина.

Підґрунтя 

ЄС запровадив всеосяжну та інтегровану нормативно-правову базу для підтримки розвитку повноцінно функціонуючого ринку водню до 2030 року. Пакет «Декарбонізовані гази та водень» встановлює чіткі ринкові правила, забезпечуючи юридичну визначеність та довгострокову видимість для інвесторів по всьому ланцюжку створення вартості водню. Що стосується попиту, то переглянута Директива про відновлювані джерела енергії запровадила цілі щодо відновлюваного водню в промисловості і на транспорті. ЄС також встановив правила, щоб визначити, що таке відновлюваний водень. Крім того, проєкти ланцюжка поставок водню тепер вважаються такими, що становлять стратегічний інтерес, і, таким чином, мають право на швидшу видачу дозволів та інші допоміжні заходи відповідно до Закону про промисловість з нульовим рівнем викидів.

Європейська Комісія підтримує розвиток водневої інфраструктури та пов’язані з нею інвестиції. Перший список проєктів спільного та взаємного інтересу ЄС відповідно до переглянутого Регламенту TEN-E містить кілька водневих коридорів, які, як очікується, з’єднають споживачів з виробниками з усього ЄС, а також за кордоном. Зокрема, список надає статус PCI набору нових і перепрофільованих трубопроводів, 16 великим електролізерам потужністю понад 50 МВт, а також сховищам і терміналам водню.

Комісія також створила Європейський водневий банк для збільшення інвестицій у водневі проєкти та сприяння створенню повного ланцюжка створення вартості водню в Європі. Перший внутрішній аукціон пройшов успішно, отримавши 132 пропозиції, з яких сім були відібрані для отримання майже 720 млн євро фінансової підтримки від Інноваційного фонду. 

Європейська воднева промисловість інвестує значні кошти в нові проєкти. На даний момент в ЄС налічується 254 проєкти з відновлюваного водню, з яких 170 в експлуатації та 84 на стадії будівництва. Вони відповідають майже 3 ГВт встановленої потужності. Очікується, що ще 8 ГВт потужностей будуть введені в експлуатацію після реалізації проєктів електролізерів, обраних на першому пілотному аукціоні з відновлюваного водню в рамках Європейського водневого банку. Однак у всьому світі лише 4% оголошених проєктів з відновлюваного та низьковуглецевого водню досягли остаточного інвестиційного рішення, і лише 12% потенційної пропозиції чистого водню, виробленого до 2030 року, мають визначеного покупця.

Загалом в Європу було інвестовано близько 18 млрд євро з Фонду життєстійкості та відновлення, зі схем держав-членів і кількох регіональних та інноваційних програм для стимулювання перших проєктів з виробництва водню, підтримки переходу на водневе паливо та розвитку інфраструктури. Крім того, Єврокомісія схвалила державну допомогу для чотирьох важливих проєктів, що становлять спільний європейський інтерес («IPCEI») у ланцюжку створення вартості водню, на суму 18,9 млрд євро. Очікується, що вони розблокують близько 27 млрд євро приватних інвестицій. Підтримані проєкти охоплюватимуть повний ланцюжок створення вартості чистого водню – від виробництва відновлюваного та низьковуглецевого водню до зберігання, передачі та розподілу водню, а також застосування водню, зокрема в промислових секторах.

Комісія також підтримує появу та впровадження ланцюжків доданої вартості, що інтегрують водневі проєкти, через свою інноваційну місію «Водневі долини». При цьому близько 100 долин по всьому світу вже є частиною платформи «Водневі долини», у тому числі понад 50 у Європі. Ця цифра подвоїлася з моменту ухвалення плану REPowerEU у травні 2022 року.

Детальніша інформація: